Depremden etkilenen 800 yıllık Malatya Ulu Cami restore edilecek

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 10, 2023 Yorum Yok

Depremden etkilenen 800 yıllık Malatya ulu Cami restore edilecek

MALATYA – Malatya’da, 6 Şubat sarsıntılarından hasar görünce ibadete kapatılan 800 yıllık Eski Malatya ulu Cami restore edilerek yine ibadete açılacak.

Malatya’da 6 Şubat sarsıntılarından etkilenen 30 kültür varlığından biri olan Eski Malatya ulu Cami’nin restore edilerek yine ibadete açılması için çalışma başlatıldığı öğrenilirken İnönü Üniversitesi Hoş Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Vazifelisi Sanat Tarihçisi Levent İskenderoğlu 800 yıllık tarihi yapının Anadolu coğrafyasının en Değerli kültürel miraslardan biri olduğunu söyledi.

“Ulu cami birçok sefer tamirat gördü”

Tarihi caminin Anadolu medeniyetinin izleri açısından bir kimlik evrakı özelliği taşıdığına vurgu yapan İskenderoğlu, “6 Şubat’ta bölgemizde gerçekleşen zelzelelerle on binlerce canımızı kaybettik. bütün ülkemizin başı sağ olsun. Tabi bu ortada zelzelelerde kültür varlıklarımızda hasar gördü. Şuanda da 1224 tarihli Eski Malatya ulu Cami önündeyiz. Birtakım kaynaklarda yapının tarihi 1221 de olarak geçiyor. Aşağı üst 800 yıllık bir yapı. Selçukluların Anadolu’da yaptığı birinci cami örneklerinden bir tanesi. Ekseriyetle Anadolu Selçuklu mimarisin de Fazla sık rastlamadığımız Aleni avlulu ünik bir Örnek burası. Burada Aka Selçuklu Bina geleneğinin devam ettirildiğini görüyoruz. Bina 1224 yılında yapıldıktan sonra birçok kere tamirat görüyor. Şuanda da yapıda Önemli hasarlar var. Yaklaşık 400 Yıl Evvel yapının Yan duvarlarına eklenen payandalar bu bölgenin depremselliğine ait ip uçları veriyor. Payandalar yapıyı, sarsıntılara karşı dirençli hale getirmek için oluşturuldu. Yaşadığımız nihayet sarsıntılarda de payandalar vazifesini yerine getirdi. Kendilerinin birkaçının yıkılmasına Karşın Bina ayakta kaldı” dedi.

“Yapının restore edilmesi için çalışmalara başlanması gerek”

Önceliğin sarsıntıda etkilenen vatandaşların yaralarının sarılması olmakla Bir arada tarihi kültür varlıklarının ayağa kaldırılması noktasında çalışmaların yapıldığını kaydeden İskenderoğlu, “Yapının en kısa müddette yağa kaldırılması tekrar hafızamızın bir kesimi olması hayli elzem. Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığımız bütün organları ile teyakkuzda. Ayrıyeten bizler üniversiteler olarak belgeleme ve raporlamalara takviye veriyoruz. Anadolu medeniyetinin izleri açısından, bu yapılar, bizim kimlik evraklarımız yok olmasına göz yumamayız. Kesinlikle korumak ve yaşatmak zorundayız. Bu bizim istikbal nesillere karşı en Aka sorumluğumuzdur” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir