C-SUV segmentine yeni hibrit: Toyota Corolla Cross Hybrid

Genel, Gezilecek Yerler Kas 03, 2022 Yorum Yok

Toyota, teknik özellikleri ve rekabetçi fiyatıyla öne çıkan en yeni modeli Corolla Cross Hybrid ile Türkiye C-SUV segmentine argümanlı bir giriş yaptı.

Türkiye otomotiv bölümünde Adana’da gerçekleştirilen birinci binek araba lansmanına imza atan Toyota, kapsamlı bir test sürüşüyle Corolla Cross Hybrid’i basın mensuplarıyla tanıştırdı. Lansman devrine Özel olarak 835 bin TL’den başlayan fiyatlarla showroomlardaki yerini Meydan Corolla Cross Hybrid, “Efsane Değişik Bir Boyutta” sloganıyla yollara çıktı.

Yenilenen GA-C platformu üzerinde üretilen Corolla Cross Hybrid, 5. nesil hibrit teknolojisi, Emniyet özellikleri sunan Toyota Safety Sense 3, yeni 10.5 inç yüksek çözünürlüklü multimedya ekranı ve 12.3 inç dijital kokpitiyle öne çıkıyor.

Güçlü SUV tasarımı

Toyota SUV ailesinin dizaynını taşıyan Corolla Cross Hybrid, karakteristik ön ızgarası, keskin çizgili premium far tasarımı ve aracın dinamik dizaynına katkı sağlayan 3 boyutlu tesire sahip Beden yapısı ile dikkat çekiyor.

4460 mm uzunluğa, 1825 mm genişliğe, 1620 mm yüksekliğe ve 2640 mm aks aralığına sahip Corolla Cross Hybrid, ölçüleriyle C-SUV segmentinin Aka hacimli modelleri ortasında yer alıyor. Toyota Eser gamında Toyota C-HR Hybrid ve RAV4 Hybrid ortasında konumlanan model, panoramik cam tavanı, geniş bagaj hacmi ve ferah Ömür alanıyla beklentilere Karşılık veriyor.

Geniş Yan camları ve yüksek oturma konumu ile aydınlık ve geniş görüş açısına sahip bir kabin sayesinde Corolla Cross Hybrid günlük hayatı kolaylaştıracak ayrıntılarla dikkat çekiyor. Model, geniş kapılarıyla kabine binmeyi kolaylaştırırken gerektiğinde çocuk koltuğunun rahatça çıkarılmasını ya da yerleştirilmesine İmkan tanıyor. Corolla Cross Hybrid, kavisli profile sahip arka kapılarıyla daha Çok Ömür alanı sunarken ayarlanabilir arka koltuk sırtlıkları ile seyahat konforunu yükseltiyor.

Corolla Cross Hybrid’in 525 litrelik hacme sahip bagajı, arka koltuklar katlandığında 1321 litreye kadar yükseliyor. Elektrikli bagaj kapısı özelliği ile işlevsel bir bagaj kullanımı sağlıyor.

Tüm versiyonlarda Varlıklı ve teknolojik donanımlar

Toyota Corolla Cross Hybrid, Türkiye’de Flame, Flame X-Pack, Passion ve Passion X-Pack olmak üzere dört donanım düzeyiyle satışa sunuldu. bütün Eser gamında 1.8 litre hibrit motorla sunulan Corolla Cross, yüksek standart donanımlarıyla herkese Müsait alternatiflere sahip. Corolla Cross’un fiyatı versiyonlara nazaran lansman periyodu boyunca 835 bin TL ile 995 bin TL aralığında bulunuyor.

Modelin Eser gamında öne çıkan standart özellikler ortasında 5. kuşak hibrit teknolojisi, Toyota T-Mate, Toyota Safety Sense 3 etkin Emniyet teknolojileri, kablosuz Apple CarPlay, 10.5 inç Toyota Touch Multimedya ekranı, 12.3 dijital göstergeler ve kablosuz şarj ünitesi yer alıyor.

Toyota modelleri ortasında birinci Defa Corolla Cross’ta yer verilen yeni 12.3 dijital göstergeler, ergonomik dizaynıyla Birlikte bütün bilgilerin rahat bir halde okunmasını ve Denetim edilmesini sağlıyor. Farklı temalar seçilebilen dijital gösterge, şoför tarafından direksiyondaki düğmelerle ayarlanabiliyor. Tıpkı vakitte kompakt yapısı ve yerleşimi sayesinde şoförün düzgün bir görüş açısı elde etmesine de katkı sağlıyor.

Yeni daha süratli işlemciyle donatılan yüksek çözünürlüklü 10.5 inç dokunmatik multimedya ekranı ise, hem sürüş keyfini artırıyor ve hem de kolay kullanımıyla aracın bütün özelliklerine kolay erişim sağlıyor.

Zengin standart donanımlara ek olarak Corolla Cross Hybrid’in giriş düzeyi olan Flame versiyonu, 17 inç alaşım jantları, elektronik park freni, Geri görüş kamerası, şoför koltuğunda elektrikli bel takviyesi, çift bölgeli otomatik klima, resen kararan İç dikiz aynası, kısa/uzun huzmeli LED ön farlar üzere özelliklerle öne çıkıyor. Flame X-Pack versiyonu ise panoramik cam tavan ve tavan rayı ile geliyor.

Modelin Passion versiyonunda, bunlara ek olarak 18 inç alaşım jantlar, elektrikli bagaj kapağı, ambiyans aydınlatması, premium dizaynlı led ön farlar, sıralı ön dönüş sinyali, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, karartılmış arka ve arka Yan camlar bulunuyor.

Passion X-Pack ise Passion donanımlarına ek olarak tam deri koltuklar, Fakat nokta İkaz Sistemi, ön ve arka park sensörü, Nanoe teknolojili çift bölgeli otomatik klima, ısıtmalı direksiyon, şoför ve yolcu koltuğu ısıtması ve elektrikli ayarlanabilir şoför koltuğuna sahip.

Toyota’nın en gelişmiş hibrit teknolojisi birinci Kez Corolla Cross’ta

Toyota, Corolla Cross modelinde küresel olarak birinci Kez 5. nesil hibrit teknolojisine yer verdi. Toyota’nın 25 yıldan bu yana Daimi olarak geliştirdiği hibrit teknolojisi, 5. nesliyle daha kuvvetli ve daha keyifli bir sürüş sunarken, daha düşük yakıt tüketimi ve daha düşük emisyon bedelleri elde edilmesini sağlıyor.

1.8 litre hibrit motora sahip Corolla Cross Hybrid, yeni nesil sistemle Bir arada yüzde 15 daha Çok Güç üretiyor. Elektrik motoru ve akaryakıtlı motoru kombine eden 1.8 litre hibrit sistem, 140 HP Güç ve 185 Nm tork üretiyor. Önden çekişli olarak sunulan Corolla Cross Hybrid, 170 km/s azamî sürate çıkıyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 9,9-10 sn saniyede tamamlıyor. WLTP ölçümlerinde birleşik yakıt tüketimi sadece 5,0-5,1 lt/100 km olan Corolla Cross Hybrid, 115-117 g/km CO2 emisyon bedeline sahip.

Daha hafif ve kompakt olan 5. kuşak hibrit sistemi, verimliliği artırırken, artan Güç çıkışıyla da dikkat çekiyor. Sistemde yer Meydan yeni lityum-iyon batarya da, yüzde 14 daha hafif olmasına rağmen yüzde 15 daha yüksek çıkışa sahip. Batarya soğutma sistemi de daha sessiz çalışma ve uzun batarya ömrü için optimize edildmş.

Dinamik SUV

Corolla Cross Hybrid, SUV görünümüne ve yerden yüksek dizaynına rağmen hayli dinamik bir sürüş keyfi sunabiliyor. 5. nesil hibrit sisteminin getirdiği daha düzgün reaksiyonlarla Bir arada daha keyifli bir sürüş sunan Corolla Cross, GA-C platformunun sağladığı dinamiklikten ve rijitlikten de yararlanıyor. Önde MacPherson ve artta Müstakil çift salıncaklı süspansiyon sistem ise, engebeli yollarda dahi yüksek sürüş konforu elde edilmesini sağlıyor. Corolla Cross Hybrid’in elektrik takviyeli direksiyon sistemi de şoföre daha dinamik reaksiyonlar verecek formda ayarlandı. bütün bunların kombinasyonuyla Corolla Cross her yol kuralında dinamik ve konforlu bir sürüş sağlıyor.

En gelişmiş Toyota Safety Sense Emniyet özellikleri

Yeni model nihayet jenerasyon Toyota Safety Sense 3.0 ile kombine edilen T-Mate ile donatılmış. Etkin sürüş ve park asistan sistemleri sürüşü daha kolay ve inançlı hale getirirken etkin Emniyet sistemleri de birçok farklı senaryoya nazaran kazaların önüne geçebiliyor.

Corolla Cross Hybrid modelinde araç ve motosiklet algılayan Ön Çarpışma Önleyici Sistemi, Acil durum Direksiyon Sistemi, Kavşakta Çarpışma Tedbire Sistemi, Akıllı Adaptif Hız Sabitleme Sistemi olmak üzere birçok etkin Emniyet özelliği yer alıyor.

Aynı vakitte TNGA-C platformunun getirdiği yüksek Beden rijitliği ve stratejik noktalarda kullanılan kuvvetli fakat hafif malzemelerle çarpışma sırasında darbeleri tesirli bir halde absorbe ediyor. Standart olarak sekiz hava yastığına sahip Corolla Cross’ta kaza sırasında önde yer alanların birbiriyle çarpışmasını önlemek için kullanılan ön orta hava yastığı da bulunuyor.

Yazı: Şef Canözer & Fotoğraflar: Cenk Yılmaz

Mekan: Adana & Tarsus / Türkiye

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir