Büsbütün elektrikli Peugeot e-2008 Türkiye’de!

Genel, Gezilecek Yerler Kas 06, 2022 Yorum Yok

Peugeot‘nun B-SUV segmentindeki temsilcisi SUV 2008’in büsbütün elektrikli versiyonu e-2008, Türkiye yollarına 900 bin TL’den başlayan fiyat etiketiyle çıktı.

İlk basamakta, sonlu sayıdaki bayide ve stoklarla ve Biricik donanım seçeneği olan GT versiyonuyla satışa sunulan Peugeot e-2008’lerin tamamı kısa müddette satılırken, istikbal aylarda teslimat için ön sipariş alımına da başlandı.

Lansman devrine Özel olarak duvar tipi şarj aygıtı (Wallbox), E-Şarj istasyonlarından 1 Yıl geçerli 20 bin TL elektrik üyeliği ve şarj kablosu armağanlarıyla savlı bir başlangıç yapan Peugeot e-2008, 136 Hp‘lik gücü, 260 Nm’lik torku ve 3 farklı sürüş moduyla, markanın Türkiye’deki elektrikli mobilitedeki dönüşümündeki birinci örneği olma özelliğini taşıyor.

Peugeot Türkiye genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu

“e-2008 birinci ancak mutlaka Biricik elektrikli modelimiz olmayacak”

Peugeot e-2008 ile Türkiye pazarında birinci defa elektrikli bir araba sunduklarını belirten Peugeot Türkiye genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu, “Türkiye otomotiv pazarında elektrikli arabaların hem adet hem de pazar ivmesi Öbür hiçbir segmentte yaşanmıyor. Bu değişim içinde Müsait kuralların oluştuğuna inandığımız için birinci elektrikli modelimizi, B-SUV segmentinde uzun vakittir lider olarak yer aldığımız SUV 2008 üzerinden, e-2008 olarak belirledik. Gelen birinci parti araçların tamamı kısa bir müddette satılırken, süratle istikbal aylarda teslimat için ön sipariş almaya da başladık. Elektrikli 2008’e ağır bir İlgi olması bizleri Mesut ediyor. Bu ortada e-2008 bizim Türkiye’de satışa sunduğumuz elbette birinci model lakin muhakkak Biricik elektrikli modelimiz olmayacak. 2023’te e-308 elektrikli binek modelimize ek olarak, ilerleyen yıllarda elektrikli hafif ticari araçlarımızla da Eser gamımızı genişleteceğiz” açıklamasında bulundu.

Etkileyici tasarım

Peugeot SUV 2008’in etkileyici tasarımı, e-2008’de de korunuyor. Önde, markanın sembolü olan üçlü aslan pençesi Fer imzası full LED farlar, “Peugeot imzası Aslan Dişi” gündüz farları, yatay motor kaputu ve Metalure tampon kaplamasıyla kuvvetli Anlatım mevcut. Yan dizayna geçildiğinde aerodinamik ayrıntılarla hafifletilmiş 18 inç jantlar, parlak Siyah cam çerçeveleri ve açılır cam sunulması dinamik tasarımı destekliyor. Ön çamurlukta yer Meydan “e” monogramıyla da aracın büsbütün elektrikli olması kendini muhakkak ediyor. arka dizaynda da e-2008 tabiriyle araç Samimi yanmalı motorlara sahip versiyonlarından ayrılıyor.

İç mekan

i-cockpit özellikli İç yerde kompakt GT paket deri direksiyon, 3D dijital ön gösterge paneli, 10 inç kapasitif dokunmatik multimedya ekranı ve dikkat cazibeli e-toggle vites tasarımı sürdürülüyor. “Lime Yeşil” dikişler ve ayrıntılarla elektrikli e-2008, çerçevesiz ve elektrokrom dikiz aynasına ek olarak Mistral alcantara koltuk döşemeleriyle de lüks ve konforlu bir atmosfer sunuyor. Ayrıyeten 8 farklı renkte ambiyans aydınlatması ayarlanabiliyor.

Güvenlik donanımları

Çok kapsamlı Emniyet donanımlarıyla sınıfının en düzgünlerinden biri olan Peugeot e-2008, Yorgunluk Tespit Sistemi (Dikkatsizlik Algılama), Dur & Kalk İşlevli Adaptif Cruise Control, Şerit Konumlama Asistanı, İnançlı Takip Uzaklığı Uyarısı, Fakat Nokta İkaz Sistemi, Akıllı Far Sistemi (Aktif Uzun Far) ve Etkin Tam Durdurma Emniyet Freni’ni standart olarak sunuyor. 3 farklı görüş açısı sunulan Geri Görüş Kamerası, Ön ve arka Park Sensörleri ve 3D Navigasyon, modelin teknolojik donanımları ortasında yer alıyor. Hariç tasarımdaysa Açılır Cam Tavan ve Tavan Perdesi, Tavan Barları ve Karartılmış arka Camlar standart olarak sunuluyor.

Sürüş tecrübesinde elektrikli dönemi

Peugeot e-2008, 3 farklı sürüş modunda farklı güçler ve menziller sunabilen seçeneklerde seyahat edilebilmesini sağlıyor. Olağan Mod seçiliyken 109 HP Güç ve 220 Nm tork sunabilen model, 130 km/s azamî Hız ve 324 km menzil sağlayabiliyor. Spor Mod seçiliyken 136 HP Güç ve 260 Nm tork sunabilen e-2008, 150 km/s azamî sürate kadar ulaşabilirken, menzil yaklaşık yüzde 10’luk bir kayba uğrayabiliyor. Eco Mod seçildiğindeyse Güç 82 HP’ye, tork da 180 Nm’ye ve azamî Hız da 95 km/s’ye düşüyor fakat menzil Olağan Mod’a oranla yüzde 40’a varan artış sağlanıyor. Peugeot e-2008’deki 50kWh Lityum İyon Bataryalar için 8 yıl- 160 bin km (%70) batarya garantisi sunuluyor. Ayrıyeten rejeneratif fren ile menzil kazanımı da gerçekleştirilebiliyor.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir