Bursa Gezi Rehberi

Bursa Gezi Rehberi

Genel Eyl 15, 2022 Yorum Yok

Bursa, doğa ile tarihin iç içe bulunduğu, önemli şehirlerden biridir. Tarihi M.Ö 3. yüzyıla kadar uzanan Bursa, Osmanlı Devleti’nin de önemli merkezlerinden biridir. Tarihi turizm açısından çok önemli bir yeri olan Bursa’yı sizler için inceledik.

Bursa’nın Gezilecek Turistik Yerleri

Ulucami: Bursa’nın en önemli ve en görkemli camisidir. Turistik anlamda dikkat çeken Ulucami, 1399 yılında yaptırılmıştır. Meşhur Karagöz ile Hacivat’ın bu caminin inşaatında çalıştığı söylenmektedir. Bursa’nın Ayasofyası olarak adlandırılan Ulucami, merkezde Heykel’de yer almaktadır ve ulaşım oldukça kolaydır.

Uludağ: Dünya çapında kayak tesislerine ve lüks otellere sahip olan Uludağ, turistlerin en fazla dikkatini çeken yerlerden biridir. Yılın büyük kısmında karlarla kaplı olan Uludağ’a ulaşım için taksi ya da teleferik gibi çeşitli yollar bulunmaktadır. Bursa halkı genellikle piknik alanları için Uludağ’a çıkmaktadır.

Tophane: Bursa’yı en güzel gören yerlerden olan Tophane, dikkat çeken bölgelerden biridir. Girişinde Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri bulunan Tophane, manzarası ve tarihi dokusuyla ilgi odağı olmaktadır.

Cumalıkızık: Özellikle Kınalı Kar dizisiyle ismini duyuran bu tarihi köy, turistik açıdan dikkat çeken yerlerden biridir. Köyde bulunan evler ve tesisler tarihi dokuyu yansıtmaktadır.

Tirilye: Son derece eski bir yerleşim yeri olan Tirilye, tarihi dokusuyla turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Geçmiş dönemleri yansıtan evleri, sokakları ve özellikle de lezzetli zeytini ile dikkat çeken Tirilye gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Suuçtu Şelalesi: Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa İlçesi’nde yer alan bu şelale doğal güzellikle bakımından başı çekmektedir.

Emir Sultan: Emir Sultan Külliyesi, Bursa’nın önemli simgelerinden biridir. 1.Murat devrinde yaptırılan bu türbe turizm açısından da son derece önemlidir.

Muradiye Külliyesi: Muradiye Semti’nde yer alan bu külliyenin içinde Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Mustafa’nın da yer almasıyla dikkat çekmiştir. Özellikle Muhteşem Yüzyıl dizisinden sonra ziyaretçi akını yaşanmaktadır.

Bursa’nın Eğlence Yerleri

Arap Şükrü: Bursa’nın en gözde eğlence yeri olan Arap Şükrü, Yahudi Mahallesi olarak da bilinmektedir. Arap Şükrü’de eğlence mekanları bulunmakta ve sokak araç trafiğine kapatılmaktadır.

Kaplıkaya Cazibe Merkezi: İçerisinde Türkiye’nin en büyük skate parkı, dev akvaryum, ücretsiz spor alanları, çay bahçeleri, balık tutma göleti bulunan bu merkez hoşça vakit geçirmek isteyenler için mükemmel bir alternatif olmaktadır.

Bursa Gezi Rehberi

Kat 3: Bursa Ataevler’de bulunan Kat 3, haftanın hemen her günü canlı müzik ve birçok önemli konser ile şehrin en önemli eğlence merkezlerinden biri olmuştur.

Kültürpark: Bursa’nın merkezinde yer alan Kültürpark, içerisinde bulunan çay bahçeleri, doğal güzelliği ve parklarıyla hoş vakit geçirmek isteyenlere önemli bir alternatif olmaktadır.

Mudanya Sahili: Deniz kıyısında yer alan Mudanya’da bulunan balık restaurantları ve cafeler ile hoş vakit geçirmeniz mümkündür.

Barlar: Bongo Bar, Agora Meyhanesi, Suare, Club 16 gibi çeşitli yerlerde bulunan önemli eğlence mekanları mevcuttur.

Bursa’da Ne Yenir, Nerelerde Yenir?

Bursa’nın en meşhur yemekleri İskender kebap, İnegöl köfte ve Pideli köftedir. Eşsiz lezzetler sunan önemli mekanlar vardır.

1-Tarihi Kebapçı İskender: Bursa Heykel’de bulunan Kebapçı İskender, çok uzun süredir açık olan ve turistlerin uğrak yerlerinden biri olan mekandır.

2-Nam-ı Farket Izgara Salonu: Bursa İnegöl’de yer alan ve ünlü İnegöl köftesini lezzetli bir şekide sunan mekandır.

3-Balıkçı Reşat: Bursa Arap Şükrü’de yer alan restaurantta balık keyfi yaşamanız önemlidir.

4-Küçüksaray Pideli Köfte: Bursa’ya has lezzetlerden olan pideli köfteyi çok iyi servis eden ve Cumhuriyet Caddesi ile Heykel’de bulunan mekandır.

Bursa’da Nerelerde Alışveriş Yapılır?

1-Anatolium: Bursa’da Yalova Yolu’nda Terminal karşısında bulunan Anatolium Alışveriş Merkezi 190 bin metrekare alan üzerine kurulmuştur.

2-Korupark: Bursa’da Mudanya Yolu üzerinde bulunan Korupark, önemli alışveriş merkezlerinden biridir.

3-Zafer Plaza: Bursa’da Şehreküstü Mahallesi’nde yer alan ve kentin en eski alışveriş merkezi olan Zafer Plaza önemli bir alışveriş merkezidir.

Bursa’da Nerelerde Konaklanır?

1-Ağaoğlu My Mounatain Uludağ: Uludağ’da yer alan lüks oteller arasında öne çıkmaktadır.

2-Kervansaray Termal Hotel: Çekirge’de yer alan termal oteldir.

3-Sheraton Bursa Hotel: Osmangazi’de yer almaktadır ve son derece lüks bir oteldir.

4-Trilyalı Butik Otel: Mudanya’da huzurlu zaman geçireceğiniz bir oteldir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir