Bu mahallede davul çalmak yasak… Yüzyıllardır vatandaşlar “Pilava, pilava” diyerek sahura kaldırılıyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Mar 24, 2023 Yorum Yok

Bu mahallede davul Aşırmak yasak… Yüzyıllardır vatandaşlar “Pilava, pilava” diyerek sahura kaldırılıyor

BURSA – Bursa’da yüzyıllardır Emirsultan Hazretleri’nin türbesinin ve mescidinin bulunduğu mahallede davul çalanların davulunun patladığı, tokat yediği, aklını kaybettiği ve farklı hallere büründüğü tarafındaki rivayetlerden korkan davulcular, burada yaşayanları ‘Pilava pilava’ diye bağırıp zillerine basarak sahura kaldırıyor.

Merkez Yıldırım ilçesinde bulunan Emirsultan Hazretleri’nin türbesinin yanında mescidinin olduğu ve kendi isminin da verildiği Emirsultan Mahallesi’nde yıllardır vatandaşların sahura kalkması için davul çalınmıyor. Bir rivayete nazaran evvelce davul çalan bir kişinin gece birebir mahalledeki meskeninde yatmasına Karşın sabah 10 kilometre uzaklıkta bulunan Atıcılar Mahallesi’ndeki bir mezarlıkta kalktığı söyleniyor. Bunları duyan davulcular, Emirsultan Mahallesi’nde sahur vakti davul çalmıyor.

Mahalle sakinlerinden Mustafa Duman, ” Bu mahallede 20 yıldır yaşıyorum. Benim bildiğim kadarıyla yüzyıllardır davul çalmama kültürü burada devam ediyor. Kimi rivayetlere nazaran geçmiş vakitlerde davul çalan vatandaşlarımızın kimi olaylar yaşamasından Dolayı tedirginlik yaşanıyor. O yüzden bu bölgede davul çalmamaya İtina gösteriliyor ve mahalle sakinlerini ‘pilava’ diye bağırarak, sahura kalkmasına Yardımcı oluyorlar. Biz de burada yaşayan şahıslar olarak bu durumdan bu kültürden memnunuz” sözlerini kullandı.

Başka bir mahalle sakini ise, “86 yaşındayım. Doğma büyüme buradayım. Davul çalındığını görmedim. Davulcular vatandaşları burada sahura zillere basarak ve ‘pilava’ diye seslenerek uyandırıyor” diye konuştu.

Uzun vakittir davulculuk yapan Feridun Karabıyıkoğlu, “Emirsultan Hazretleri bu mahallede davul çalınmasını istemediği için burada davul çalmıyoruz. Her ramazan ayında buraya gelerek ‘pilava’ diye vatandaşlara sesleniyoruz. Evvelden tokmakla kapılara vurulurdu, artık onun yerine biz de zillere basıyoruz. Yüzyıllardır devam eden bir gelenek. Vatandaşlar bu durumdan şad, biz de vatandaşlardan mutluyuz.” formunda konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir