Borusan Otomotiv Grubu Yeşil Finansman Kredisi Aldı

Genel, Gezilecek Yerler Oca 11, 2023 Yorum Yok

Borusan Otomotiv Kümesi, sürdürülebilirlik ve elektrikli mobilite vizyonu doğrultusunda ikinci Defa Yeşil Finansman (Green Loan) kredisi temin etti.

ING’den 3 Yıl vadeli 25 milyon Euro, Türk Ekonomi Bankası’ndan ise 1 Yıl vadeli 8 milyon Euro fiyatında kredi temin eden Borusan Otomotiv Kümesi, bugüne kadar toplamda 78 milyon Euro’luk yeşil finansmana ulaşmış oldu. Laf konusu kredilerin tamamı sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında yalnızca büsbütün elektrikli ve hibrit arabaların finansmanında kullanılacak.

Borusan Otomotiv Kümesi İcra Heyeti Lideri Hakan Tiftik, “Türkiye Otomotiv Kesiminin Elektrifikasyon Dönüşümünde Öncü Olmak” amacıyla yürüttükleri Fazla sayıda Kıymetli proje ve Amel birliğinin yanında yeşil finansman çalışmalarının da devam ettiğini belirterek, “Sürdürülebilir mobilite alanında alt ve üst yapının planlanması ve geliştirilmesi tarafındaki öncü çalışmalarımızla Enlem olarak elektrikli arabaların finansman temininde de sürdürülebilir kredi tekniklerini tercih ediyoruz. İklim değişikliği artık Tümce içinde geçen bir kavram olmaktan çıkarak günlük hayatımızda Deneme ettiğimiz somut bir gerçeklik haline geldi. Bunun bir yansıması olarak toplumda farkındalığın arttığını, elektrikli ve hibrit arabalara olan talebin de süratle yükseldiğini görüyoruz. Borusan Otomotiv Kümesi olarak bu trendi başından bu yana destekleyen öncü kurumlardan bir tanesiyiz. Elektrifikasyon seyahatimize birinci adımı Türkiye temsilcisi olduğumuz BMW’nin büsbütün elektrikli Belde arabası i3 ile 2013 yılında atmıştık. O günden bu yana distribütörü olduğumuz bütün markaların elektrikli modellerini en Kıymetli otomotiv pazarlarıyla eş vakitli olarak müşterilerimizle buluşturuyoruz. Elektrifikasyon gayemiz çerçevesinde 2030 yılına kadar satışlarımızdaki elektrikli araba hissesini BMW ve KÜÇÜK için yüzde 75’e, Jaguar Land Rover Kümesi içinse yüzde 70’e çıkarmayı planlıyoruz.” dedi.

Sektörün birinci Yeşil Finansman sürecini 2021 yılında tamamladıklarını hatırlatan Tiftik; “Geçtiğimiz Yıl ve artık temin ettiğimiz meblağlarla Yeşil Finansman kredimizi 78 milyon Euro düzeyine yükselttik. İklim değişikliğinin yarattığı negatif tesirleri düşük karbonlu bir gelecekte dengelemek, yeni jenerasyon ulaşım sistemlerine geçişi hızlandırmak, sürdürülebilir ulaşım seçeneklerini yaygınlaştırmak ismine bu finansman hayati bir Ehemmiyet taşıyor. Sağladığımız Yeşil Finansmanı Borusan Otomotiv Kümesi markalarının bütün elektrikli ve hibrit arabaların finansmanında kullanacağız. Böylece temsilcisi olduğumuz markalarımızın tutkunlarının taleplerine daha yüksek oranda karşılık vereceğiz. Bu bakımdan sürecin Olumlu sonuçlanmasında katkısı olan bütün paydaşlarımıza teşekkür ederim.” dedi.

ING Türkiye Kurumsal Bankacılık genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Akay

ING Türkiye Kurumsal Bankacılık genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Akay, “ING Kümesi olarak finans bölümünün, sağlıklı ve sürdürülebilir bir dünya yaratmada dönüştürücü bir rol oynadığı inancıyla uzun yıllardır sürdürülebilir bir istikbal için sorumluluklar alıyoruz. 2050 yılına dek net sıfır karbon emisyonuna ulaşma maksadımız doğrultusunda sürdürülebilirliği işimizin kalbinde tutuyoruz. Bu çalışmalarımızın kritik bir modülü olan sürdürülebilir finansman alanında da değerli amaçlarımız Mevcut ve ING Kümesi olarak bu alana 2025 yılına kadar 125 milyar Euro’luk bir hacim ayırdık” dedi.

Ayrıca Akay kelamlarına, “ING Türkiye olarak milletlerarası çaptaki kuvvetli çalışmalarımızı ve deneyimimizi ülkemize taşımayı bir misyon olarak görüyoruz. Müşterilerimize sürdürülebilirlik alanındaki seyahatlerinde danışmanlık ediyor ve farklı sürdürülebilir finans tahlilleri sunuyoruz. Tıpkı vakitte hem Türkiye’de hem milletlerarası piyasalarda sürdürülebilir finansman kaynaklarına ulaşmalarına takviye oluyoruz. bütün bu çalışmalarımızda ise Borusan Otomotiv Kümesi üzere sürdürülebilir bir dünya vizyonuna katkı sunmak için çalışan, farkındalığı yüksek kurumlarla Amel birliği yapmaya odaklanıyoruz. Borusan Otomotiv Kümesi ile gerçekleştirdiğimiz Amel birliğinin de ülkemizin yeni nesil ve çevreci mobilite alanında ilerlemesinde Kıymetli katkılar sunacağına inanıyoruz. Bütüncül fayda sunan bu türlü kuvvetli Amel birliklerinin sayısını artırarak sürdürülebilir bir dünya için çalışmaya, finansmanlarımızı artırmaya ve müşterilerimizi desteklemeye devam edeceğiz.” ekledi.

TEB Kurumsal ve Kurumsal Yatırım Bankacılığı genel Müdür Yardımcısı Ömer Yenidoğan

TEB Kurumsal ve Kurumsal Yatırım Bankacılığı genel Müdür Yardımcısı Ömer Yenidoğan, “TEB olarak, Borusan Otomotiv Grubu’na elektrikli/hibrit araçların finansmanı için bir Yıl vadeli 8 milyon Euro meblağında sürdürülebilir finansman sağladığımızı duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Borusan Otomotiv Kümesi Laf konusu kredilerin tamamını sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında yalnızca; büsbütün elektrikli ve hibrit arabaların finansmanında kullanacak. Bu finansman, iklim değişikliğinin yarattığı negatif tesirleri düşük karbonlu bir gelecekte dengelemek, yeni nesil ulaşım sistemlerine geçişi hızlandırmak, sürdürülebilir ulaşım seçeneklerini yaygınlaştırmak ismine ülkemiz ve dünya ismine da Ehemmiyet taşıyor. Sürdürülebilirlik odaklı projeleri yakından takip ederek müşterilerimizin sürdürülebilir finansman gereksinimlerine tahliller sunmak bankamızın öncelikleri ortasında yer alıyor. Benimsediğimiz ‘iyi ve Örnek banka’ anlayışıyla daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunan projelere finansman sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Aldığı Yeşil Finansman kredisiyle sürdürülebilirlik odaklı çalışmalarına devam eden Borusan Otomotiv Kümesi, BMW Group tarafından verilen Polaris Sustainability Award/Polaris Sürdürülebilirlik Ödülü’nün bu yılki kazananı oldu. Borusan Otomotiv Kümesi, tıpkı vakitte sürdürülebilirlik misyonunda milletlerarası bir taahhüt manasına gelen UN Küresel Compact kontratına taraf olarak da bu alandaki faaliyetlerini sürdürüyor.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir