geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. BM’den tüm dünyanın dikkatini çekecek rapor: Ozon tabakası 40 yıl içinde eski haline dönebilir

BM’den tüm dünyanın dikkatini çekecek rapor: Ozon tabakası 40 yıl içinde eski haline dönebilir

admin admin -
35 0

Ozon katmanının birinci kere 1970’li yıllarda incelmeye başladığı tespit edilmiş ve tabakayı incelten kimyasallar, 16 Eylül 1987’de imzalanan ve 1989’da yürürlüğe giren memleketler arası Montreal Protokolü ile kademeli olarak kullanımdan kaldırılmaya başlanmıştı. BM takviyeli uzmanlar konseyi, dün Amerikan Meteoroloji Derneği’nin 103’üncü yıllık toplantısında 4 yılda bir yayınlanan ve ‘Ozon İncelten Unsurlara İlişkin’ alınan tedbirleri içeren kıymetlendirme raporunu sundu. Rapora nazaran, Montreal Protokolü’nün işe yaradığı ve ozon katmanını incelten hususların yaklaşık yüzde 99’unun kullanımdan kaldırılmasının ozon katmanını muhafazayı başardığı vurguladı.

KAYDA KIYMET BİR İYİLEŞME

Üst stratosferdeki ozon katmanında kayda değer düzgünleşme ve insanların, güneşten gelen ziyanlı ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalmasında azalma olduğunun altı çizildi. Raporda “(Ozonu korumak için yürürlüğe giren) var siyasetler devam ederse ozon katmanının; Antarktika’da 2066 civarında, şimal Kutbu’nda 2045’te ve dünyanın Geri kalanında 2040 yılına kadar adar 1980 kıymetlerine (ozon deliğinin ortaya çıkmasından önce) çıkması bekleniyor” denildi. Bilhassa 2000 yılından itibaren Antarktika’daki ozon deliğinin yavaş yavaş güzelleşme yolunda olduğu Anlatım edildi.

KÜRESEL ISINMAYI ÖNLEYECEK

Bazı Hidroflorokarbonların (HFC’ler) üretim ve tüketiminin etaplı olarak azaltılmasını içeren ve Montreal Protokolüne ek olarak 2016’da yapılan değişikliğin sonuçlarının Olumlu olduğunu vurgulayan uzmanlar “Bu değişikliğin 2100 yılına kadar 0,3 ile 0,5°C ortasındaki bir ısınmayı önleyeceği iddia edilmektedir” açıklamasını yaptı. Uzmanlar, Montreal Protokolü’nü şimdiye kadarki en başarılı memleketler arası çevreci muahede olarak nitelendirdi.

BM’İN ŞURASINDA KİMLER VAR

Raporu hazırlayan BM takviyeli uzmanlar heyetinde Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), Birleşmiş Milletler Etraf Programı (UNEP), Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA), Ulusal Havacılık ve Uzay Yönetimi (NASA) ve Avrupa Kurulu’ndan ilim insanları yer aldı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir