Azerbaycan: “İran polisinin terör eylemine müdahale etmemesi olayın önceden planlanmış olma ihtimalini ortaya koyuyor”

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Şub 06, 2023 Yorum Yok

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne düzenlenen hamle ile ilgili yaptığı açıklamada, “Silahlı saldırıyı düzenleyen terörist gözaltına alınırken hatalı muamelesi görmedi, İran polisinin terör hareketine müdahale etmemesi olayın evvelce planlanmış olma ihtimalini ortaya koyuyor” dedi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’nde meydana gelen silahlı taarruzun ayrıntılarına ait İzah yaptı. Konuşmasına Türkiye’de meydana gelen zelzelede hayatını kaybedenler için başsağlığı dileyerek başlayan Hacızade, nihayet günlerde toplumsal medyada yayılan haberlerde terör olayının kronolojisine ait bir ekip yanlış yorumların yer aldığını belirtti.

“Saldırıdan Evvel Denetim gayesiyle Büyükelçiliğin önünden iki Defa geçti”

Teröristin atak öncesinde Büyükelçiliğin önünden iki Sefer geçtiğini belirten Hacızade, “08.34 sıralarında yani teröristin Elçiliğe girmesinden 2 dakika sonra İran polisine ilişkin bir araç Büyükelçiliğin yanına geldi, lakin giriş kapısının yanında duran polis memuru ile birkaç saniye konuştuktan sonra Elçiliğin önünden ayrıldı” dedi. Hacızade, teröristin Büyükelçiliğe zorla girmesine ve binanın içinden Daimi silah sesleri duyulmasına Karşın Büyükelçiliğin kapısında bekleyen İran polisinin duruma müdahale etmediğini ve hatta vazife alanını terk ettiğini söyledi.

“Terörist dışarıdaki birilerine iki Kez elle işaret etti”

Büyükelçilik binasından çıkan teröristin, ceketinin cebinden aldığı yedek şarjörle dışarıda da 2 Defa ateş ettiğini Anlatım eden Hacızade, “Daha sonra Büyükelçilik giriş kapısına, Elçilik binasında bulunan diplomatların aile fertlerinin yaşadığı dairelerin pencerelerine ve etrafına Daimi ateş açtı. Bu mühlet zarfında terörist, beraberinde getirdiği yanıcı husus ile Büyükelçiliğe ilişkin aracı yakmak hedefiyle da arabanın lastiklerini 2 Defa ateşe verdi” diye konuştu.

“Balyozla kapıyı kıran terörist ikinci Kez Büyükelçiliğe girdi”

Saldırganın daha sonra aracının bagajından aldığı balyozla kapıyı kırarak ikinci kere Büyükelçiliğe girdiğini söyleyen Hacızade, “Koruma Vasif Tağıyev, Elçilik çalışanlarının ailelerinin bulunduğu ikinci kata çıkmaya çalışan teröristi bir yangın söndürücü fırlatarak başından yaraladı ve terörist binayı terk etmek zorunda kaldı” dedi. Teröristin sokağa çıktıktan sonra bir Kez daha uzakta duran birtakım bireylere işaret vererek elindeki makineli tüfeği yere bıraktığını belirten Hacızade, “Ancak polis ona yaklaşmadı. Daha sonra terörist, polisin olaya müdahale etmemesini fırsat bilerek, elindeki molotof kokteyli üzere yanıcı bir maddeyi alarak büyükelçiliğimiz önünde duran temsilciliğimize ilişkin aracı yakmaya çalışmıştı. Bu sırada kendini dikkatsizce yakan teröristin, kendini yakmaması için polis Çabucak müdahale etti” tabirlerini kullandı. Hacızade, teröristin İran polisi tarafından gözaltına alınmasının akabinde, maskeli bir şahsın teröristin aracından birtakım eşyaları aldıktan sonra uzaklaştığını kaydetti.

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne yapılan terör saldırısının gününe dikkati çeken Hacızade, “Cuma günü İran’da tatil. Kendisinin, terör hareketine Mani olacak her türlü durumu en üye indirmek için Hadise yerine otomatik silah, mermi dolu şarjör, bir tabanca, molotof kokteyli ve öbür yanıcı unsurlar getirmiş olması, İran polisinin terör hareketine müdahale etmemesi olayın evvelce planlanmış olma ihtimalini ortaya koyuyor” dedi. Hacızade, açıklamaların akabinde Emniyet kamerası imgelerini ve olaya müdahale eden Büyükelçilik müdafaalarının açıklamalarını basın mensuplarına izletti.

Saldırıda canını hiçe sayarak teröristi iki sefer dışarıya atmayı başaran Büyükelçilik müdafaası Vasif Tağıyev, “Saldırganın elindeki otomatik tüfeğin şarjörünü çıkarmayı başardım. Saldırgan daha sonra belindeki tabancayı çıkararak ani çeneme dayadı ve ateş etti. Mermi çenemden girip sol yanağımdan çıktı. Elindeki tabancayı da aldım. Bir mühlet boğuştuktan sonra onu dışarı attım” dedi.

Görüntülerde, saldırganın polislere elle işaret verdikten sonra, İran polisinin saldırgana yaklaştığı görüldü. İran polisi tarafından kelepçelenmeyen saldırganın bir mühlet daha rahat bir formda tehditler savurarak Büyükelçilik önünde gezdiği kameralara yansıdı. – BAKÜ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / siyaset

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir