Ayvalık Belediye Tiyatrosu Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde iki ödül kazandı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 17, 2023 Yorum Yok

23. Direklerarası Seyirci Mükafatları belirli oldu. Geçen sene kurulan Ayvalık Belediye Tiyatrosu da ‘en düzgün yönetmen’ ve ‘en âlâ tiyatro oyunu’ mükafatlarına layık görüldü.

Direklerarası Seyircileri’nin oluşturduğu ‘Halk Jürisi’ üyeleri, 2022-2023 tiyatro döneminde İstanbul dışında sahneye konulan oyunları seyrederek, Performans, Tasarım ve İmaller kategorilerinde başarılı; tiyatro, direktör, oyun ve oyuncuları belirledi.

Geçen Yıl kurulan Ayvalık Belediye Tiyatrosu da iki mükafata layık görüldü. Ayvalık Belediyesi Tiyatrosu genel Sanat Direktörü Erkan Cılak, ‘Seni Alırsa Fırtana’ oyunuyla ‘en yeterli yönetmen’; oyun muharriri Hayrettin Filiz de ‘Sabah Olmadan’ isimli yapıtıyla ‘en uygun tiyatro oyunu’ mükafatına değer görüldü.

Ödüller, 10 Haziran Cumartesi günü, Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde verilecek.

Ayvalık Belediyesi Tiyatrosu genel Sanat Direktörü Erkan Cılak, tiyatronun kurulmasının akabinde ve daha bir yılı tamamlamadan, birinci oyunu 6 Mayıs 2022’de oynadıklarını söyledi. ‘Neyzen ya Yaşıyorsa’ oyunuyla üç mükafata değer görüldüklerini hatırlatan Cılak, “En âlâ erkek, en âlâ bayan ve bir de sanata katkı veren Belediye Liderimiz keyifli Ergin ismine heyet Özel mükafatlarını aldık. 2023 yılında ise bir Yıl içinde; biri ortak üretim olmak üzere dört yetişkin, iki çocuk oyunu sahneledik. 9 Mayıs günü oynadığımız nihayet oyunla 72 Kez seyirciyle buluştuk” dedi.

Yaz dönemi ve yaşanan sarsıntının akabinde oyunlara bir mühlet Uzaklık verdiklerini ve yılın yedi ayında faal olarak seyirciyle buluştuklarını belirten Cılak, üç günde bir oyun oynadıklarını söyledi. Direklerarası Ödül heyetinden gelen haberin bütün takımı sevince boğduğunu lisana getiren Erkan Cılak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İki oyunumuzun birine en düzgün oyun muharriri, birine de en uygun direktör mükafatı geldi. Bu oyunlardan biri Hayrettin Filiz’in yıllarca Evvel yazdığı lakin birinci Kez bizim sahnelediğimiz Sabah Olmadan oyunu, en âlâ oyununa muharriri mükafatı verildi. Hayrettin hoca grup kurulduğundan beri bizle Bir arada ve grubun bir modülü, ayrıyeten belediye tiyatrosunun üst heyetinde da yer alıyor. Mübadeleyi anlattığımız, Seni Alırsa Fırtına oyunu ise benim yazıp yönettiğim oyun. Ona da en düzgün direktör mükafatı geldi. Birebir takıma iki oyunuyla müelliflik direktörlük üzere ehemmiyeti Aka Ödül gelmesi şaşırtan ve kolay olmaz. fakat bizi sevindirdi. Ayrıyeten her Yıl en aktif tiyatroların sahnelerinde yapılır Ödül merasimleri. Bizi daha da onurlandıran bu kısmı oldu. 23.Direklerarası Anadolu Mükafatları 10 Haziran 2023 ‘te Nejat Uygur Sahnesi’nde sahiplerini bulacak. 32 Benlik takımımız ismine Fazla memnunuz.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir