Avrupalıların yarısı faturalarını ödeyememekten korkuyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Mar 27, 2023 Yorum Yok

AB’de yapılan bir ankete nazaran enflasyon, insanların en Aka tasa kaynağını oluşturuyor. Tüketicilerin neredeyse yarısı faturalarını ödeyemeyecek hale düşmekten korkuyor.Avrupa Kurulu’nun Pazartesi günü yayınladığı araştırma sonuçlarına nazaran Avrupa Birliği (AB), İzlanda ve Norveç’te yaşayanların neredeyse yarısı faturalarını ödeyememe tasası taşıyor. Yüzde 48’i ise Hane kredileri ve işe ulaşım masraflarını karşılayamamaktan telaş ediyor. Ankete katılanların yüzde 37’si geçinebilmek için tasarruflarını bozdurduklarını lisana getirdi.

Anket şirketi Ipsos tarafından gerçekleştirilen araştırmadan çıkan sonuca nazaran beşerler en Fazla enflasyondan Telaş duyuyor.

Covid-19 pandemisi ve akabinde Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi AB’de üretim, Besin ve güç maliyetlerini artırınca enflasyon da yükselişe geçti. Avrupa Merkez Bankası (AMB) enflasyonu düşürmek gayesiyle nema oranlarını yükseltti lakin Ömür maliyetlerindeki artış sürüyor.

Ocak 2023 devrini kapsayan nihayet ankete katılanların yüzde 40’ı enflasyonun bugün ülkelerinin karşı karşıya olduğu en Kıymetli meselelerden biri olduğunu belirtti. Böylelikle enflasyon, on ay üst üste en Değerli korku kaynağı olarak tespit edildi.

Katılımcıların yüzde 71’i artan Ömür maliyetleri nedeniyle meskendeki tüketimlerini sınırlamaya çalıştığını belirtirken yüzde 28’i ulaşım tercihlerini değiştirdiğini söyledi.

Ekim 2022’de gerçekleştirilen ankete katılan neredeyse her 10 bireyden 4’ü (yüzde 37) anketten evvelki altı ay içinde (Mayıs-Ekim 2022) tasarruflarından harcama yaptığını söyledi.

Bu oran, mali açıdan “zor durumda” olanlarda yüzde 50’yi, “oldukça güç durumda” olanlarda ise ise yüzde 48’i buldu. Buna karşılık, mali durumu “oldukça iyi” olanların da beşte biri (yüzde 19) birikimlerine başvurmak zorunda kaldığını beyan etti.

İnsanlar gelecekten ümitli değil

Öte yandan altı ay sonrasına yönelik kaygıları sorulan Avrupalı tüketicilerin neredeyse yarısı faturalarını ödeyebilme konusunda korku duyduğunu (yüzde 48) Anlatım ederken, görüşlerini belirtenlerin yüzde 44’ü ise sevdikleri yiyecekleri satın alamayacak olmaktan korku ettiğini kaydetti. Üçte biri (yüzde 34) ise tatil masraflarını karşılayamamaktan tasa ettiğini kaydetti.

Ankete katılanların neredeyse beşte biri (yüzde 19) önümüzdeki altı ay içinde Hane kredilerini ödeyip ödeyemeyecekleri konusunda kaygılı olduklarını lisana getirdi.

Tüketicilerin dörtte biri ise gelecekte işe gidiş geliş yol masraflarını karşılama konusunda dert duyduğunu aktardı.

DW/TY,BK

DW Türkçe’ye sansürsüz nasıl ulaşabilirim?

Kaynak: Deutsche Welle / Aktüel

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir