Avanos’un seramiğinden etkilenip heykeltıraş oldu, 25 yıldır özgün eserler yapıyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Mar 26, 2023 Yorum Yok

Konya‘dan turist olarak geldiği Nevşehir’in Avanos ilçesinde seramik ustalarından etkilenerek heykeltıraş olmaya karar veren 50 yaşındaki İsmail Sever, ortaya çıkardığı özgün yapıtlarla 25 yıldır sanatını icra ediyor.

Kapadokya’yı ziyaret eden yerli ve yabancı konukların uğrak merkezlerinden, el sanatlarıyla tanınan Avanos’u birinci kere arkadaşlarıyla 1991 yılında ziyaret eden Sever, gezdiği çanak ve seramik atölyelerinde ustaların yaptığı çalışmaları izledi.

Hangi mesleğe yöneleceğine karar Eda basamağındayken gerçekleştirdiği bu ziyaret, Sever’in hayatını şekillendirdi. Seyahat programının akabinde yaşadığı Belde Konya’ya dönen Sever, burada kursiyer olarak Çeşitli işlik eğitimlerine katılmaya başladı.

Eserlerini turistlerin beğenisine sunuyor

Seramikte kendi stilini bulan Sever, sanat seyahatine başladığı Avanos’ta açtığı atölyede Türlü eserler ortaya çıkarıyor. Sever, seramik ve heykeltıraşlığı buluşturduğu atölyesinde yaptığı yapıtları ilçedeki satış galerisinde turistlerin beğenisine sunuyor.

İsmail Sever, AA muhabirine, kendi kendini “acaba ne yapabilirim?” sorusuyla meşgul ettiği devirde, Alelade bir seyahat için geldiği ilçenin yaşama bakışını değiştirdiğini belirterek, bir nevi vefa çerçevesinde faaliyetlerine Avanos’ta devam ettiğini söyledi.

Aldığı eğitimlerin akabinde çalışmalarına memleketi Konya’da başlayan, 2011 yılından beri de Avanos’ta sürdüren Sever, şöyle konuştu:

Bir Amel alanında başarıyı yakalamak için yeteneğin değil, yılmadan çalışmanın anne Kaide olduğunu Anlatım eden Sever, “Baktığımda çalışkan insanlara Fazla imreniyordum. Tabi bugünleri Düş edemiyordum. Yetenek ikinci planda, tutkulu olmak gerekiyor. Çalışmak ve araştırmak Fazla değerli.” diye konuştu.

“Eserleri yaklaşık 1,5 ayda tamamlıyorum”

İlçedeki atölyelerde klasik çanak ve çömlek çalışmalarının ağır yapıldığını, kendisinin ise Hayal gücünü yapıtlarına yansıtmaya çalıştığını anlatan Sever, seramik çamuruna Form verip fantastik heykeller ortaya çıkardığını söyledi.

Çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü lisana getiren Sever, “Üzerinde çalıştığım yapıtları, büyüklüğü, ebadı ve kuruma mühletine nazaran yaklaşık 1,5 ayda tamamlıyorum. Üretim etabından sonra 1020 derecede fırınlanıyor, boyandıktan sonra 1040 derecede tekrar fırınlıyoruz.” dedi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir