Artvin Kemalpaşa’da Gürcü Yoğunluğu Devam Ediyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 10, 2023 Yorum Yok

UĞUR İSTANBULLU

Artvin‘in Gürcistan hududunda bulunan Kemalpaşa ilçesine alışveriş için gelen Gürcü, Rus ve Ukraynalıların neden olduğu yoğunluk her geçen gün artıyor. Gürcistan Nakit ünitesi larinin Türk lirası karşısında değer kazanmasıyla Bir arada Gürcülerin Kemalpaşa’daki marketlere alışveriş için akın etmeleri yoğunluğa neden oluyor.

Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle Gürcüler başta olmak üzere Rus ve Ukraynalılar, bir müddettir alışveriş yapmak için Kemalpaşa ilçesine geliyor. Yoğunluk Kemalpaşa’da yiyecek dalında aktiflik gösteren lokanta ve ulaşım kesiminde Amel yapan esnafın yüzünü güldürürken en Aka karı ise zincir marketler sağlıyor.

“BİRÇOK ALIŞVERİŞLERİNİ BURADAN YAPIYORLAR”

Kemalpaşalı taksici Kubilay Veziroğlu, “Gürcülerin parası 100 lari, bugünkü Türk parasıyla 670 liraya denk geliyor. Bu da Gürcülerin parasını değerli kılıyor. Gördüğünüz üzere, işte birçok alışverişlerini buradan yapıyorlar. Genelde yiyecek stili ne varsa zeytinyağı, zeytin, turşu ve una benzeri birçok şey. Bir mutfakta ne lazımsa. Bugün evvelki günlere nazaran biraz daha seyrek. Bilhassa nihayet aylarda yoğunluk daima bu türlü. Paramızın değer kaybı ve Gürcistan parasının değer kazanmasından Dolayı bu yoğunluk devam ediyor” diye konuştu.

“BURASI UCUZ OLDUĞU İÇİN GELİP BURADAN ALIYORUZ”

Gürcü vatandaş Maya, “Gürcistan’dan alışveriş yapmaya geldim. Burası ucuz diye geldim. Bizden ucuz olduğunuz için alışveriş yapıyoruz. Sizin paranızın bedeli düştü. En Fazla alışverişte tatlı şeyler, yağ vesaire ve Daimi geliyoruz. Kıyafet, Yemek öyle şeyler alıyoruz buradan. Bizler, burası ucuz olduğu için gelip buradan alıyoruz. Ucuza alışveriş yapıyoruz. Biz, buraya her hafta geliyoruz. Aş aş içinde geliyoruz, birebir vakitte da alışveriş yapıp gidiyoruz buradan” dedi.

“MÜŞTERİMİZİN YÜZDE 99’U GÜRCÜLER”

Kemalpaşa’da dokuma işiyle uğraşan esnaf Mehmet Karamahmutoğlu, şöyle konuştu:

“Şu anda cumartesi-pazar ve tatilde olduğumuz için yoğunluğumuz var. Gürcülerde hafta sonu olması nedeniyle yoğunluk Natürel ki burada artıyor. Biz Hudut kapısında olduğumuz için olağandır. Müşterimizin yüzde 90’ı, hatta yüzde 99’u Gürcüler diyebilirim. Gürcülerin ağır gelmesinin sebebi, Gürcülerin paralarının değerli olması. Bizim paramızın değer kaybından kaynaklı fiyatlarımız Gürcülere cazip geliyor. Gürcüler Besin için geliyorlar. Besinin yanı Dizi bizden de alışveriş yapıyorlar. lakin Kemalpaşa’ya gelen Gürcülerin yüzde 70-80’i Besin alışverişi yapmak için geliyor.

“SADECE DÜKKANI ÇEVİRMEK İÇİN SATIŞ YAPIYORUZ”

Kurlar yükseldiği için biz de eserleri yüksek alıyoruz ama karımızı düşük tutarak satış yapıyoruz. Gürcülerin İç piyasasında Doğal ki fiyatlar yüksek. Biz, kar marjımızı minimuma indirmişiz. Yalnızca dükkanı çevirmek için satış yapıyoruz. O denli yüksek kar gayemiz yok. Sürümden kazanırken birebir vakitte da metrajlı satmaya efor ediyoruz. Natürel ki İç piyasamızdaki üzere yüzde 300-400 bir karla Nakit kazanmıyoruz. Yalnızca kendi içimizde dönmeye çalışıyoruz. Pandemiden çıktık ve işletmem iki sene kapalıydı. Bu müddet içerisinde hiçbir Amel yapamadık ve sıfırla çıktık. İşler açıldıktan sonra da kendi yağımızla kavrulup gidiyoruz. Şimdilik, şükürler olsun işlerimizden mutluyuz.”

“YAĞMACILIK Mevcut ADETA Ulusal MARKETLERDE”

Kemalpaşalı esnaf Ömer Akbıyık ise şunları söyledi:

“Gürcülerin ağır olduğu caddede bizim de dokumacılık dükkanımız var. Gürcülerin bize tesiri şöyle; Amel açısından hoş oluyor. lakin Aka firmalara ilişkin marketlerin artmasıyla bu da biz Ufak esnafları maalesef öldürüyor. Bilhassa Nakit ve kapital daha Fazla Aka şirketlere gerçek yönelmeye başladı. Buna bağlı olarak, evet bize bir getirisi Mevcut ancak bu tam olarak bu halka yansımıyor. ve biz, burada Ufak esnaf olarak Nakit kazanıyoruz diyemeyiz, desek de palavra olur. Önceden Gürcüler bize şöyle yarıyordu; ekonomileri bizden âlâ olmadığı devirlerde çayımızda Gürcü çalıştırıyorduk. O Vakit onların bedensel gücünden yararlanıyorduk. Artık ise paramızın kıymeti niyet bize gelen işçilikte azalma başladı. Hatta artık personellik için de gelmiyorlar. Artık ise alışveriş için geliyorlar ve gördüğünüz üzere yağmacılık Mevcut adeta Ulusal marketlerde. Burada iki Tane Aka firma varken nihayet bir Yıl içerisinde yediye çıktı. Hatta yeni firmaların gelmesi için projeler de var. Sonrasında kargoculuk da başladı. Gürcüler burada, bu türlü gelip Ufak esnaftan da almıyorlar. Firmalarla anlaşıp kargolarla gönderiyorlar ki bu da Natürel Aka firmalara yaradı. Kemalpaşa’da Ufak esnaf ölmeye başladı. Yani bu bahiste nasıl bir adım atılmalı, onu da bilmiyoruz ve yalnızca bekliyoruz. Dediğim üzere, Kemalpaşa’da iki Tane varken yedi Tane kurumsal mağaza oldu. Hala daha yeni projeler Mevcut ki yerli marketler çalışamayacak doğal olarak. Zira ucuz gereçler gelmeyecek buradaki yerli marketlere. Anlayacağınız, kapital Kemalpaşa’dan aşağıya gerçek akıyor.”

“GÜRCİSTAN’DA YİYECEK, İÇECEK BİR ŞEY KALMAMIŞ ÜZERE DAVRANIYORLAR”

Kemalpaşalı emekli Muallim Mehmet Yılmaz da “Kemalpaşa’da yoğunluk var. Doğrusu, ticari manadaki yoğunluk sadece Gürcüler ve Ulusal marketlerin karları açısından olumlu. fakat Kemalpaşa halkı ve Ufak esnaf açısından. Bugünden yarına Önemli ziyanlara uğrayacağı bir ortam yaratılıyor. Zira Gürcü vatandaşları, burada yaptığı alışverişlerde kendi paralarına nazaran daha ucuza mal ettikleri için Kemalpaşa’daki alışverişlerde fiyatların artırılmasına neden oluyorlar. Bu yoğunluğun giderilmesi manasında Önemli bir halde devlet tarafından ve veya yöneticiler tarafından Tedbir alınmaz ise yoğunluğun bizim halkımızın üzerinde, ticari manada ve alım gücünde Olumsuz tesir yaratacağına inanıyorum. Biz karşıdan gelen Gürcü vatandaşlarla görüşüyoruz bu mevzuları lakin güya Gürcistan’da yiyecek, Meşrubat bir şey kalmamış üzere davranıyorlar. Kemalpaşa’da Ufak esnafın dışında ulusal marketlere yöneldikçe buradaki alım gücü Önemli bir formda düşüyor. Kendi paraları bizim paramız karşısında değer kazanmış olmasından kaynaklanıyor bu. Bir vakitler 100 liraya 100 lari alırken artık fakat 15 lari alınabiliniyor. Gürcü vatandaşlar da 100 lari bozdurarak 500-600 lira alışveriş yapabiliyorlar” dedi.

“ULUSAL MARKETLERDEN YAPILAN ALIŞVERİŞLERDE ÖDENEN PARALAR NE YAZIK Kİ KEMALPAŞA’DA KALMIYOR”

“BÖYLE GİDERSE Mahallî ESNAFA DÜKKAN KALMAYACAK VE HEPSİNİ KİRALAYACAKLAR”

Kemalpaşalı esnaf Oktay Yılmaz da şunları söyledi:

“BİZDEN AĞRI KESİCİ VE ECZANEDEN MUHTAÇLIK DUYDUKLARI HER ŞEYİ ALIYORLAR”

Eczacı kalfası Yasin Aydın, “Bizden de alışveriş yapıyorlar, kur farkı nedeniyle. Türkiye daha ucuz geliyor Gürcü vatandaşlar için. Bir de bizde paket ve kutu formunda satılıyor. Gürcistan’da ise Biricik tek satılıyor, o yüzden de bizdeki fiyatlar ucuz geliyor onlar için. Bizden ağrı kesici ve eczaneden muhtaçlık duydukları her şeyi alıyorlar. Reçete bazında reçeteli olan da var, olmayan da. Antibiyotik ve antidepresan ilaçları vermiyoruz” dedi.

“RUSLAR ETİ SEVDİKLERİ İÇİN DAHA çok BİZİ TERCİH EDİYORLAR”

Kemalpaşalı lokantacı Ulaş Yılmaz da “Burada yaklaşık 15 yıldır esnafız. Burada yaşıyor ve buralıyız. Hakikat Kemalpaşa’da Gürcü, Rus ve Ukraynalılar var. Savaştan Dolayı Ukrayna’dan Gürcistan’a gelen bir buçuk milyon vatandaş bu tarafa alışverişe geldiği için biz de bunlardan faydalanabiliyoruz. ve bizlere de Bayağı katkıları var. Biz de döner ve pide çeşitlerimizin yanı Dizi tıp döner de satıyoruz. Ruslar eti sevdikleri için daha Fazla bizi tercih ediyorlar. Gürcüler de tavuk tercih ediyorlar. Türkiye’yi tercih ediyorlar. Şöyle ki Gürcü Nakit ünitesiyle 100 lari 700 liraya yakın. Onların parası, yani Almanya’dan gelen Türkler üzere, Almanya’da kazanıp Türkiye’de harcıyorlar üzere. Burada bir lariyi bırakıyorsunuz, yedi Tane lira alıyorlar ve münasebetiyle paraları Kıymetli olduğu için alışveriş yapıyorlar” diye konuştu.

“TÜRK LİRASININ BEDEL KAYBINDAN ÖTÜRÜ GÜRCÜ VATANDAŞLAR BURADA AĞIR BİR HALDE ALIŞVERİŞ YAPIYORLAR”

İstanbul’da yaşayan Kemalpaşalı vatandaş da şunları söyledi:

“Buralıyım fakat uzun müddettir İstanbul’da yaşamaktayım. Bir haftadır Tiflis’teydim. Gürcistan’ın İç piyasası Fazla değerli. dahil piyasaları vatandaşlarına değerli geliyor. Münasebetiyle Türk lirasının değer kaybından Dolayı Gürcü vatandaşlar burada ağır bir halde alışveriş yapıyorlar. Yani inanın, buradaki yerli vatandaş kendi marketine giremiyor, Gürcü vatandaşların yoğunluğundan ötürü. Özellikle sıvı yağları alıp götürüyorlar memleketlerine. Şöyle ki bizim ülkemizdeki sıvı yağ polemiğinden kaynaklı. Gürcistan tarafına geçtiğimde gerek geçiş fiyatları olsun gerek diğer şeyler olsun Bayağı kıymetli. fakat Gürcü vatandaşlar girerken çıkarken rahat bir halde giriş çıkış yapabiliyorlar. Biz Türk vatandaşlar olarak, gümrüklerden geçerken 150 TL harç ödüyoruz. Evvelce 1 TL veriyorduk maalesef. Gürcü’deyken biz kendi paramızı rahat rahat harcayamıyoruz. Gürcistan bize nazaran Fazla değerli lakin onlar burayı rahat kullanıp alışveriş yapabiliyorlar; dokuma, Giysi üzere.”

Kemalpaşalı tavuk dönercisi Bülent Emiralioğlu da “Gürcü yoğunluğu bu Ara lari kuru yükselişinden Dolayı çok derecede artış göstermekte. Natürel bize Olumlu olarak yansıyor. Buradaki Tüm esnafımıza da Olumlu olarak yansımaktadır. Kendi Nakit üniteleri larinin yükselişinden Dolayı buradaki mağazalara, marketlere gelmekteler. Buraya geldiklerinde alışverişten sonra da Yemek yemeleri bizim kesime de katkı olmaktadır. Bu süreçte artan maliyetlerden Dolayı Türk vatandaşlarımızdaki müşterilerimizde düşüş, kur farkı münasebetiyle Gürcü müşterilerimizde artış görülmektedir” diye konuştu.

“BİZİM ATATÜRKLÜ PARAMIZ BEDELİNİ KAYBETTİ”

Kemalpaşalı vatandaş Haydar Yenigül ise şöyle konuştu:

“Gürcü’nün parası pahalandı, Halbuki bizim Atatürklü paramız kıymetini kaybetti. Gürcü’nün parası değer kazandığından buraya Kemalpaşa’ya geliyorlar. Yemeği bile burada yiyorlar, alışverişlerini burada yapıyorlar. Dokumacılık, elbise, hepsini alıp götürüyorlar. Eczaneden de alıp ilaç götürüyorlar. Kemalpaşa’ya günde bin şahıs girip çıkıyor.”

Kaynak: ANKA / Lokal

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir