Antalya’da Karavanların Sokak Aralarına Parkı Yasaklanacak

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 20, 2023 Yorum Yok

ANTALYA’da Konyaaltı Sahili‘ne yakın yerlerde sokak ortalarına park eden karavanların sayısı her geçen gün artıyor. İnşası devam eden karavan parkın tamamlanmasıyla karavanların sokak ortalarına park etmesi yasaklanacak.

Antalya‘da karavan kullananların sayısı, pandemiyle Birlikte yükselişe geçti. Artışla Bir arada Özellikle Konyaaltı ilçesinde kıyıya yakın noktalardaki sokaklar karavan parklarına döndü. Birtakım bireyler kiralardaki fahiş artış sonrası karavanlarda Daimi yaşamaya başlarken kimileri ise uzun vadeli tatil için kullanıyor.

Her Yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Konyaaltı Kıyısı’na yakın noktalardaki karavanlara tahlil bulmak isteyen Büyükşehir Belediyesi, Arapsuyu Mahallesi’ne karavan park inşasına başladı. 50 karavan kapasiteli parkın inşasına başlanması sonrasında UKOME tarafından karar alındı. Karara nazaran karavan parkın tamamlanmasının akabinde park alanı dışında karavanların sokak ortalarında bekleme yapması yasaklanacak.Kararda şu sözler yer aldı: “Konyaaltı ilçe sonları içerisinde belirlenen Meydan dışında karavan araçlarının bekleme ve park etmelerinin yasaklanması, belirlenen Meydan dışında konumlandığı tespit edilen karavan araçlarının ilgili kolluk kuvvetlerince Laf konusu parsele yönlendirilmesinin Müsait olduğuna kurula katılan üyelerin oy birliği ile karar verilmiştir.” ‘KARAVAN PARKININ KÂFİ OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM’Karavanını sokağa park edenlerden Sinan Balkan, UKOME tarafından alınan kararın hakikat olduğunu söyledi. Balkan, “Karavanların bu türlü park halinde olup, park etmeye çalışan araçları engellemesine karşı gerçek bir karar. Lakin yapılan bu karavan parkının kâfi bir sayısı olacağını düşünmüyorum, zira Fazla Ufak bir yer. 50 araçlık olacağı söyleniyor. Esasen burada karavan sayısı 50’nin üzerinde. Biz karara uymaya çalışacağız. Karavan parkların çoğalmasını istiyoruz. Günübirlik karavanıyla ziyaret edenler var, Antalya‘ya turist olarak gelip burada kalanlar var. Daimi karavanda yaşayan insanların sayısı da fazla. Onlara da bir tahlil üretilmesi gerekiyor” dedi.’BELEDİYENİN YER GÖSTERMESİ LAZIM’Yaşanan imajın güzel olmadığını söyleyen Etraf sakinlerinden Fevzi Abay da “Konyaaltı Plajı’na bakan çeşitli yerlerde karavan park yerleri görebilirsiniz. Bunlar park yerleri değil. Buralar karavancıların başlarına nazaran park ettiği yerler. Karavancılara karşı değilim. Tabiatla, tabiat ile İç içe yaşamak hepimizin istediği bir şey lakin bu türlü ezbere olmaz. Bunlara belediyenin yer göstermesi lazım. Orada altyapısını yapması lazım. Çok berbat bir manzara. Birtakım durumlarda kokudan burada oturamıyoruz” diye konuştu.’KARAVANCI ARKADAŞLARI YÖNLENDİRECEĞİZ’

Pandemiden sonra Fazla sayıda insanın karavanda ömrü tercih ettiğini belirten Antalya Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Lideri Nurettin Tonguç, “Özellikle Antalya bölgesinde kiraların yükselmesi karavanda ömrü tetikledi ve sayıları arttı. Bu Denetim edilemez hale gelmişti, bunun için karavan parkı yapmaya başladık. çok yakında tamamlanacak ve karavancı arkadaşları oraya yönlendireceğiz. Devamında da bu parkların sayısı artacak. Hepsi Konyaaltı’nın en hoş yerlerini istiyor fakat bu Muhtemel değil. Alternatifi olmadan buna müdahale etmek hakikat olmuyor. Biz alternatif noktaları gösterdikten sonra kullanmayan olursa müdahale edilecek” dedi.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Semih Ersözler – Turizm

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir