Altın Portakal’da ödül kazanan belgesel İzmir’de gösterilecek

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 20, 2023 Yorum Yok

Antalya’da düzenlenen 59. Altın Portakal Sinema Şenliği Ulusal Belgesel Sinema Yarışı’nda ‘En Yeterli Belgesel Sinema Ödülü’nü kazanan “Kim Mihri”, İzmir‘de sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tekrar Sinematek programı kapsamında gösterilecek belgesel, yarın İzmir Sanat, 24 Mayıs’ta ise Seferihisar Kültür Merkezi Çağan ırmak Salonu’nda izleyicilerle buluşacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi “Yeniden Sinematek” programıyla sanatseverleri ödüllü yapıtlarla buluşturmaya devam ediyor. Direktörlüğünü Berna Gençalp’in, yapımcılığını Berat Birinci, Yonca Ertürk ve Berna Gençalp’in yaptığı Kim Mihri belgeseli, Yine Sinematek programı kapsamında yarın saat 19.00’da İzmir Sanat’ta, 24 Mayıs Çarşamba günü” saat 20.00’de ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Seferihisar Kültür Merkezi Çağan ırmak Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak.

GÖSTERİ SONRASI DİREKTÖRLERLE SÖYLEŞİ

59. Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği Ulusal Belgesel Sinema Müsabakası’nda En Düzgün Belgesel Sinema mükafatını kazanan “Kim Mihri” gösteriminin akabinde izleyiciler direktörle söyleşide bir ortaya gelecek. Ayrıyeten 23 Mayıs Salı saat 14.00’te direktör Berna Gençalp, genç sinemacılarla İzmir Sinema Ofisi’nde Kırmızı Kadraj aktifliği düzenleyecek.

TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ BAYAN RESSAMLARINDAN MİHRİ RASİM’İN HAYATINI MEVZU ALIYOR

Türkiye’nin birinci bayan ressamlarından Mihri Rasim’in hayatını ve memleketler arası ressamlık mesleğini bahis Meydan sinemanın direktörü Berna Gençalp, Mihri’nin izini, ressamın hayatını geçirdiği İstanbul, Roma, Paris ve New York kentlerinde sürüyor. Osmanlı İstanbul’unda dünyaya gelen Mihri ile ilgili yapılan nihayet araştırmalar sayesinde sanatkarın hayatını gölgeleyen rivayetlerin yerini somut gerçekler alıyor.

Filmde değerli araştırmacıların ortaya çıkardıkları Türkçe, eski Türkçe, İngilizce, İtalyanca, Fransızca evraklar, Özel ve kurumsal koleksiyonlardan alınan Fazla sayıda eser görseli, fotoğraflar ve gazete kupürleri kullanıldı. Karışık teknikle üretilen animasyon kısımlarında ödüllü” oyuncu Feride Çetin, Ressam Mihri’yi canlandırıyor. Deniz Türkali ve Ece Dizdar da konuk oyuncu olarak belgeselde yer alıyor. Üretimi uzun yıllara yayılarak gerçekleştirilen belgesel T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Takviye Fonu, Antalya Sinema Forum, ABD Ankara Büyükelçiliği, Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi, The American Turkish Society Moon&Stars Project, Postbıyık, Filmarka, Kaca Group tarafından desteklendi.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir