Afganistan ve Pakistan’ı vuran depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 12’ye yükseldi

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Mar 22, 2023 Yorum Yok

Afganistan‘ın kuzeydoğusundaki Badakhshan eyaletinin Hindukuş bölgesinde meydana gelen ve Etraf ülkelerde de hissedilen 6.5 büyüklündeki zelzelede bilanço artıyor. Afganistan sıhhat Bakanlığı Sözcüsü Sharafat Vakit Amrakhel, ülkenin 34 vilayetinde hissedilen zelzelede 3 kişinin hayatını kaybettiğini, 44 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

PAKİSTAN’DA CAN KAYBI 9’A YÜKSELDİ

Depremden etkilenen Pakistan‘ın Khyber Pakhtunkhwa eyaletinde, can kaybı sayısının 9’a yükseldiği, 160 kişinin de yaralandığı belirtildi. Eyalette en az 19 konutun hasar gördüğü açıklanırken, zelzelenin Lahor, İslamabad, Rawalpindi, Quetta, Peşaver, Kohat ve Lakki Marwat üzere birçok kentte hissedildiği öğrenildi. Telefon çizgilerinin da hasar gördüğü Pakistan‘da bir otoyol, toprak kayması nedeniyle trafiğe kapandı. Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, afet kurumlarına acil durum tedbirlerinin alınması talimatı verdi.

ÖZBEKİSTAN, HİNDİSTAN VE KAZAKİSTAN’DA DA HİSSEDİLDİ

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), merkez üssü Hindukuş dağlık bölgesi olan zelzelenin yerin 187 kilometre derinliğinde meydana geldiğini açıklamıştı. Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi tarafından yapılan açıklamada ise sarsıntının Pakistan, Hindistan, Özbekistan, Tacikistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan’da hissedildiği belirtilmişti.

GEÇTİĞİMİZ YIL BİNDEN Çok KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Afganistan’ın doğusundaki Paktika vilayetinde geçtiğimiz Yıl Haziran’da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki sarsıntıda binden Çok şahıs hayatını kaybetmişti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir