geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. Adıyaman’daki 1800 yıllık Sofraz tümülüsleri depremleri hasarsız atlattı

Adıyaman’daki 1800 yıllık Sofraz tümülüsleri depremleri hasarsız atlattı

admin admin -
18 0

MEHMET KUMCAĞIZ – Kommagene Krallığı başta olmak üzere birçok medeniyete mesken sahipliği yapan Adıyaman’daki 1800 yıllık Sofraz tümülüsleri, “asrın felaketi” olarak nitelendirilen sarsıntılarda hasar almadı.

Besni ilçesine 16 kilometre uzaklıktaki Sofraz köyünde bulunan tümülüslerden biri 15 metre yüksekliğinde ve 50 metre genişliğinde. Hafriyat çalışmaları sırasında 1993’te ortaya çıkarılan tümülüslerden Öteki ise 10 metre yüksekliğinde ve 50 metre genişliğinde.

Milattan sonra 2. yüzyılda yapıldığı kestirim edilen tümülüsler, toprak dolgunun altında geçiş koridoru ve mezar odasından oluşuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki zelzelelerin bölgedeki tarihi yapılara tesirine yönelik incelemeleri sürüyor. Yapılan çalışmalar kapsamında, Sofraz tümülüslerinin sarsıntıda hasar görmediği tespit edildi.

Yılda 5 bin şahıs ziyaret ediyor

Adıyaman Müzesi Müdürü Mehmet Alkan, AA muhabirine, Sofraz tümülüsleri ve Anıt mezarın daha Evvel kaçakçıların girmesiyle açığa çıktığını söyledi.

Bölgede daha sonra müdürlüklerince hafriyat çalışması yaptırıldığını belirten Alkan, “Burada bulunan sikkeler de milattan sonra 2. yüzyıla tarihleniyor. Yani günümüzden 1800 Yıl öncesine tarihlendirilen bir tümülüs. 6 Şubat sarsıntılarından sonraki denetimlerimizde buranın Tekrar sağlam kaldığını gördük.” dedi.

Alkan, tümülüslerin içinde beşik ve tekne halinde yapılmış iki lahit bulunduğunu Anlatım ederek, düzgün kesme taşlardan yapılan Sofraz tümülüslerinin korunaklı bir biçimde günümüze ulaştığını lisana getirdi.

Sofraz tümülüslerini yılda yaklaşık 5 bin kişinin ziyaret ettiğini anlatan Alkan, şunları kaydetti:

“Diğer ören yerlerimize Irak olması nedeniyle ziyaretçi sayısı biraz az. Lakin uzakta olmasına Karşın Tekrar de 5 bin ziyaretçi geliyor. Sarsıntıda rastgele bir etkilenme olmadı. Roma mimarisi ve Fazla korunaklı. Periyodunda sağlam yapıldığı için zelzelede rastgele bir ziyan görmedi.”

Kaynak: AA / Kültür Sanat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir