ABD’li yetkilinin basın toplantısına “Kur’an provokasyonuyla ilgili soru damga vurdu! Türk gazeteci ısrar etti ama yanıt alamadı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 24, 2023 Yorum Yok

NATO üyeliği Ankara’nın onayına bağlı olan İsveç‘te ırkçılık ve nefret dolu bir provokasyona imza atan Rasmus Paludan, Türk elçiliğinin önünde Kur’an-ı Kerim yaktı. İsveç‘teki skandal harekete dünyadan reaksiyon yağarken ABD olayı kınamadı.

BASIN TOPLANTISINDA KİRLİ PROVOKASYON SORULDU

TRT World Muhabiri Yunus Paksoy, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın basın toplantısında, Kur’an-ı Kerim’e yönelik hakarete ABD’nin yaklaşımını sordu. Price, olayın saygısızca ve tiksindirici olduğunu, art niyetle yapılmış olabileceğini söyledi lakin hakareti kınamadı.

“BAZI ŞEYLER YASAL fakat SAYGISIZCA OLABİLİYOR”

Paksoy’un “Birçok Müslüman ülke, kuruluşlar, hatta Birleşmiş Milletler bu hareketi kınadı. ABD bu aksiyonu kınıyor mu?” sorusuna Price şu karşılığı verdi; “Bazı şeyler yasal lakin saygısızca olabiliyor. Bir şey nihayet derece uygunsuz yahut tahrik edici olabilir. Bu örnekte olduğu üzere berbat lakin yasal olabilir.”

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ kimi İĞRENÇ HAREKETLER GERÇEKLEŞTİRME HAKKI VEREBİLİYOR”

Sözcü Ned Price, “ABD’yi bu hareketi kınamaktan alıkoyan şey nedir?” sorusu üzerine bir evvelki açıklamasını yineledi. Price, “İfade özgürlüğü kimi insanlara saygısız, iğrenç ve mide bulandırıcı hareketler; gerçekleştirme hakkı verebiliyor” dedi.

“ÖZEL BİR PROVOKATÖRÜN İŞİ”

Price, “Anladığım kadarıyla bu Hadise Özel bir provokatörün, iki yakın ortağımız Türkiye ile İsveç ortasına taammüden orta koymaya çalışan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirakiyle ilgili süren tartışmayı taammüden etkilemeye çalışan bir kişinin işi” dedi.

PALUDAN NAHOŞ TAARRUZLARINA DEVAM EDİYOR

Kur’an yakma hareketini, Danimarka’nın çok sağcı siyasi partisi Hard Line’ın başkanı Rasmus Paludan gerçekleştirmişti. İsveç vatandaşı da olan Paludan’ın geçmişte de emsal hareketler düzenlediği biliniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir