ABD’den Kritik S-400 Çıkışı: S-400’lerin Etkin Olduğu Yerde F-35’lerin Uçması Mümkün Değil

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Eki 27, 2022 Yorum Yok

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Senatosu Dış Alakalar Komitesinde bakanlık bütçesiyle ilgili oturumda, Türkiye ve S-400’ler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Pompeo, S-400 sisteminin faal olduğu bir hava alanında F-35 uçmasının mümkün olmadığını söyledi.

TEKNİK MANADA BİREBİR YERDE VAR OLMASININ MÜMKÜN OLMADIĞINI ARGÜMAN ETTİ

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini almasını hakikat bulmadıklarını lisana getiren Pompeo, bu konuda Türk muhataplarına görüşlerini birçok kere aktardıklarını belirtti.

Pompeo, teknik manada S-400’ler ile F-35’lerin birebir yerde var olmasının mümkün olamayacağına argüman ederek “S-400’lerin faal olduğu bir yerde F-35’lerin birebir anda uçması mümkün değil.” dedi.

“TÜRKİYE YALNIZCA ALICI DEĞİL, F-35’LERİN TEDARİK ZİNCİRİNİN BİR PARÇASI”

Türkiye’ye S-400’ler yerine Patriot’ları önerdiklerini kaydeden Pompeo, “Bu teklif hala masada, ayrıntılar üzerinde çalışılıyor. F-35’lerin kıymetli bir modülünü üreten Türklere şunu söyledik; onlar yalnızca alıcı yahut müşteri değil, F-35’lerin tedarik zincirinin bir modülü durumunda. Şayet S-400’leri alırlarsa bu durumun mevcut olmayacağını açık bir biçimde ilettik.” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

“YAPTIRIMLARLA KARŞI KARŞIYA KALMA İHTİMALİNİN ÖNÜ AÇILIR”

Pompeo ayrıyeten, Türkiye’nin Rusya’dan S-400’leri alması durumunda Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında kimi yaptırımlarla karşı karşı kalma ihtimalinin de önünün açılacağını söz etti.

KAŞIKÇI CİNAYETİNE AİT DE KONUŞTU

Öte yandan Pompeo, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın neden sürecin dışında bırakıldığı halindeki bir soruya, “ABD’nin mümkün olan her şeyi yaptığını” savunarak karşılık verdi.

Pompeo, ABD’nin Suudi Arabistan’a nükleer teknoloji transfer edip etmeyeceği sorusuna ise karşılık vermedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

ÇAVUŞOĞLU: F-35 OLMAZA GEREKSİNİMİM OLAN UÇAĞI DİĞER YERDEN ALMAK DURUMUNDAYIM

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 ve F-35 krizine ait yaptığı açıklamada Patriot olmazsa ikinci S-400’ü; F-35 olmazsa da diğer bir uçak alabilecekleri iletisini vermişti.

Dışişleri BakanıÇavuşoğlu açıklamasında şu tabirleri kullandı;

“F-35 ya da Rusya imali uçakları var. F-35 olmazsa ben yeniden gereksinimim olan uçağı öteki bir yerden almak durumundayım. Ta ki kendi uçağımı üretene kadar. F-35 iştirakinden Türkiye’yi çıkarıyoruz demek yanlış. En makus senaryoyu ortaya koyalım. Türkiye hiç olmadı öbür yerden almak durumundayız. Varsayımlarla konuşmayalım. Çelişkili açıklamalar geliyor lakin dördüncü F-35 de Türkiye’ye teslim edildi. “

Kaynak: AA

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir