ABD Yüksek Mahkemesi yargıcı lüks seyahatlerini bildirmek zorunda olmadığını savundu

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 07, 2023 Yorum Yok

ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı Clarence Thomas, Cumhuriyetçi Parti bağışçısı milyarder Amel adamı ile Bir arada yaptığı lüks seyahatleri, yakın aile dostu olduğu için beyan etmek zorunda olmadığını savundu.

Thomas, Yüksek Mahkeme halk bilgilendirme ofisi yoluyla hakkındaki tartışmalara neden olan tezlere karşılık verdi.

Dallaslı milyarder işadamı Harlan Crow’un “en yakın aile dostu” olduğunu belirten Thomas, Laf konusu tatil ve seyahatlerin, kendisine İzah gerektirmediği tavsiye edilen “yakın ferdî dostlarının bir Cin şahsî misafirperverliği” olduğunu öne sürdü.

Yargıç Thomas, Crow ailesini 25 yıldan Çok bir müddettir tanıdıklarını kaydederek, “Arkadaşların yaptığı üzere, onları tanıdığımız çeyrek yüzyıldan Çok bir müddet boyunca bir sıra aile seyahatinde onlara katıldık.” tabirini kullandı.

Yüksek Mahkemedeki misyon mühletinin başında, meslektaşlarından ve yargıdaki öbür bireylerden bu Cin ferdî misafirperverlikleri bildirmesine gerek olmadığı tarafında tavsiye aldığını belirten Thomas, misyon mühleti boyunca da bu tavsiye çerçevesinde her Vakit İzah yönergelerine uymaya çalıştığını savundu.

Thomas, “Tüm federal yargının mali beyanından Mesul Yargı Konferansı komitesinin geçen ay yeni yönergeyi açıklamasıyla bu düzenlemeler artık değiştiriliyor. ve Natürel ki niyetim gelecekte bu yönergeleri takip etmek olacak.” dedi.

Yüksek Mahkeme yargıcının lüks seyahatleri

Online haber sitesi ProPublica’da dün yayımlanan haberde, Thomas ve eşinin, Cumhuriyetçi Partinin ileri gelen milyarder bağışçısı Dallaslı işadamı Harlan Crow’un imkanlarını kullanarak parasız lüks tatil ve seyahatlere çıktığı belirtilmişti.

Haberde, Thomas’ın 20 yıldır Crow’a ilişkin Özel uçakla Yurt içi ve dışında tekraren seyahat ettiği, lüks yatını kullandığı ve bunların hiçbirini kayıtlara geçirmediği ortaya çıkarılmıştı.

İş adamı Crow tarafından yapılan yazılı açıklamada da hakim ile birlikteliklerinin yalnızca “arkadaşça” olduğu öne sürülmüş, “Asla devam eden dava yahut alt bir mahkeme davası hakkında soru sormadık. hakim Thomas, hiçbir Vakit bir davayı tartışmadı ve hiçbir Vakit yargıcı rastgele bir yasal yahut siyasi bahiste etkilemeye çalışmadık.” tabirleri kullanılmıştı.

Başta Senato Yargı Komitesi’nin Lideri Senatör Dick Durbin olmak üzere, Kongredeki Demokrat üyeler hakim Thomas hakkındaki argümanlara reaksiyon göstermiş, Thomas’ın hesap vermesi ve Yüksek Mahkemenin ıslahat edilmesi istikametinde davetlerde bulunmuştu.

ABD’de federal yasalar, Yüksek Mahkeme de iç olmak üzere üst seviye yetkililerin mali durumlarını, Hariç gelirlerini ve eşlerin gelir kaynaklarını detaylandıran yıllık formlar doldurmasını ve her şubenin kendi raporlama standartlarını belirlemesini Mecbur kılıyor.

Yargıçların, mahkeme ile işi olan rastgele birinden Armağan kabul etmesi yasaklanıyor lakin yargı organındaki düzenlemede, “kişisel ağırlama” olarak kabul edilen Armağan muafiyeti için Aleni Tanım bulunmuyor.

Yüksek Mahkemenin düzenleme organı Yargı Konferansı Komitesi tarafından 14 Mart’ta kabul edilerek yürürlüğe giren yeni kurallara nazaran, arkadaşa ilişkin ticari olmayan yerlerde kalmak beyan gerektirmezken, Özel jet ile seyahatlerin bildirilmesi Kaide koşuluyor.

Kaynak: AA / Aktüel

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir