geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. ABD Genelinde Artan Solunum Yolu Hastalıkları Hastaneler Üzerindeki Baskıyı Artırdı

ABD Genelinde Artan Solunum Yolu Hastalıkları Hastaneler Üzerindeki Baskıyı Artırdı

admin admin -
35 0

Bir sıhhat vazifelisi, ABD’nin New York kentindeki bir hastanede ziyaretçilerin ateşini ölçüyor, 13 Aralık 2021. (Fotoğraf: Wang Ying/Xinhua)

CDC dataları, bu dönem teneffüs yolu hastalığı nedeniyle ayakta hasta muayenelerinin yüzdesinin, en az 2017-2018’den bu yana öteki bütün dönemleri Kıymetli ölçüde geride bıraktığını gösterdi.

LOS ANGELES, 5 Aralık (Xinhua) — Amerika Birleşik Devletleri’nde Kovid-19, grip ve teneffüs sinsityal virüsü (RSV) iç olmak üzere teneffüs yolu hastalıklarındaki artış yüzünden hastaneler üzerindeki baskı daha da arttı.

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezlerine (CDC) nazaran mevsimsel grip aktivitesi yüksek ve ülke genelinde artmaya devam ediyor.

CDC datalarına nazaran, 26 Kasım’da sona eren haftada Yekün 47 ABD yetki bölgesinde “yüksek” yahut “çok yüksek” grip aktivitesi yaşandı. Bu sayı bir evvelki hafta 36’ydı. Hafta boyunca ülke genelinde yaklaşık 20.000 şahıs grip nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

CDC’ye nazaran, ABD’de bu dönem şimdiye kadar en az 8,7 milyon şahıs grip hastalığına yakalandı, 78.000 şahıs hastaneye kaldırıldı ve 4.500 şahıs hayatını kaybetti.

Bunların ortasında Yekün 14 pediatrik grip vefatı de bildirildi.

CDC bilgileri, bu dönem teneffüs yolu hastalığı nedeniyle ayakta hasta muayenelerinin yüzdesinin, en az 2017-2018’den bu yana diğer bütün dönemleri Değerli ölçüde geride bıraktığını gösterdi.

Sağlık yetkilileri, ABD’de birçok kişinin olağan faaliyetlerine döndüğü birinci kış olması nedeniyle ülkede olağandan daha Üzücü bir grip mevsimi beklenmesi gerektiği konusunda ihtarda bulundu.

CDC, gripten korunmak için 6 aylık ve daha Aka herkesi yılda bir Kez grip aşısı olmaya çağırdı.

CDC, “Aşı, enfeksiyonu önlemeye Yardımcı olur. Ayrıyeten aşılanan lakin Tekrar de grip hastalığına yakalanan bireylerde Önemli sonuçları önleyebilir” dedi.

Sağlık uzmanları, Kovid-19 devam ederken ve grip ve RSV olayları artarken ülkenin karşı karşıya olduğu “üçlü salgın” konusunda ihtarda bulundu.

En nihayet CDC datalarına nazaran, ABD’de kış mevsiminde Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatanların sayısı da yine yükseldi.

ABD’nin Virginia eyaletinde yer Meydan Arlington’daki Ronald Reagan Washington Ulusal Havalimanı’ndaki terminallerden geçen yolcular, 14 Nisan 2022. (Fotoğraf: Ting Shen/Xinhua)

Ülkede 29 Kasım’da sona eren haftada, bir evvelki haftaya nazaran yüzde 17,6 artışla günde ortalama 4.200 şahıs Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Washington Post data takibine nazaran, geçen hafta Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılanların sayısı 35.000’in üzerine çıkarak üç ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

Uzmanlar, milyonlarca Amerikalının seyahat edip biraraya geldiği tatil toplantılarının koronavirüsün en Fazla yayıldığı Vakit olduğunu söyledi.

Amerikan Hastaneler Birliği’nden Nancy Foster, “Bir yahut iki hafta içinde RSV yahut grip gördüğümüzden Fazla daha Çok Kovid hastası görebiliriz, lakin asıl kaygı, hepsinin birden hastanelere akışıyla bu Fazla hasta insanlara bakma kapasitesinde hakikaten gerilim oluşması” dedi.

RSV yaygın ve tipik olarak hafif bir virüs, lakin milyonlarca çocuğa bulaşıyor. Çocuk olaylarındaki artış, pediatri hastanelerinin hastalarla dolup taşmasına neden oldu.

Kaynak: Xinhua / Aktüel

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir