80 yıllık dokuma tezgahı Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü’ne bağışlandı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 19, 2023 Yorum Yok

80 yıllık dokuma tezgahını Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü’ne bağışladı

KÜTAHYA – Kütahya’da bir vatandaş, 80 yıllık dokuma tezgahını Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü’ne bağışladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde, İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve İstanbul Dokuma Hammaddeleri İhracatçılar Birliği takviyesiyle hayata geçirilen “Türkiye dokuma atlası” isimli kültür projesinde Kütahya’yı temsilen Domaniç yöresinden “Cicili Kuşak” isimli tarihi dokuma kumaş belirlendi. Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü bu tarihi kumaşı birebir teknik ve gereçlerle üretmeyi planlayıp çalışmalar yaparak, dokuma tezgahında “Cicili Kuşak”ın üretimini gerçekleştirdi.

Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü’ne tarihi bir dokuma tezgahı bağışlayan Şaphane ilçesinden Mehmet Gürler ve yapılan çalışmalara dayanak veren Dokuma Mühendisi Erol Türker’e Kütahya ile ilgili yapılan çalışmalara verdikleri katkılardan Dolayı Vilayet ulusal Eğitim Müdür Vekili Hakan Gölpınar tarafından plaket takdim edildi.

“Atıl vaziyetteki dokuma tezgahını fonksiyonellik kazandık”

Unutulmaya Çehre tutmuş el sanatlarını yaşatmaya kararlı olduklarını lisana getiren Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Elif Telli, “Türkiye Dokuma Atlası projesi çerçevesinde Emine Erdoğan hanımefendinin şahsen kendisinin ilgilendiği bir proje. Sabancı Olgunlaşma Enstitüsüyle Birlikte başlamış ve biz de Kütahya olgunlaşma enstitüsü olarak Domaniç kumaşından başladık. Zira artık bu kumaşı dokuyan İhtiyar teyzelerimiz sizi kaybetmeden Evvel öğrenerek bu geleneği yaşatalım istedik. Domaniç yöresinin kumaşı Cicili jenerasyon. Şaphane’den de bulduğumuz atıl vaziyetteki dokuma tezgahını fonksiyonellik kazandırarak bu çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bundan Dolayı duyduğumuz memnunluğu da size Tanım edemem. Hakikaten Fazla hoş bir şey. Şu anda kullanılan bir tezgah haline geldi. İnşallah öteki ilçelerimizden de yok olmaya Çehre tutmuş el sanatlarına dokuma olsun, giysi olsun yani olgunlaşma enstitüsünün misyonu dahilinde yaşatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Osmanlı’dan beri süregelen dokumacılık el sanatları eserinin nihayet temsilcisidir bu tezgah”

Dedesinden kalma tezgahı bağışlamaktan Dolayı Mesut olduğunu Anlatım eden Mehmet Gürler, “Bu el tezgahının birinci çocukluk yıllarında dokunmasına Şahit olan dedemin imal ettiği babamın da ustalığını gösterdiği çalıştığı bizi de bu tezgahta kazandığı parayla bizleri büyüttüğü bir tezgahtır. Biz de kurumumuzla bir formda vesile oldu tanıştık. Talep ettiler. Biz de kurumumuza bağışladık atıl vaziyette olan bu tezgahımızı. Şaphane’nin en eski mesleklerinden olan Osmanlı’dan beri süregelen dokumacılık el sanatları eserinin nihayet temsilcisidir bu tezgah. Bunu beş Çehre sene şahane halkı bu tezgahla her meskenin altında üretim yaparak geçimini sağlamış lakin altmışlı yıllardan sonra Sümerbank fabrikaları kurulunca bu tezgahların ekonomik ömrü bitmiş. Ondan sonra birkaç meskenin altında devam etmiş. En sonunda devam ettiren babam da vefat ettikten sonra bu tezgahı buraya bağışladık. Sağ olsunlar yetkililerimiz de bölgenin kumaşları tespit edip bu tezgahta ecdadımızın el emeği göz ışığı olan eserlerini kaybolmaması için bunların üretimini çoğaltması için bir vesile oldular” biçiminde konuştu.

Kütahya Vilayet ulusal Eğitim Müdür Vekili Hakan Gölpınar, Mehmet Gürler ve Erol Türker’e katkılarından Dolayı teşekkür etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hüseyin yiğit – Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir