26 metreden aşağıya düşen Özgecan’ın ölümüne yeniden keşif kararı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 09, 2023 Yorum Yok

Zonguldak‘ta 8. kattan aşağıya düşerek hayatını kaybeden 28 yaşındaki Ayşe Özgecan Usta’nın vefatında tutuksuz yargılanan sevgilisi Bartu C.A. “Benimle evlenmek istediğini söylüyordu. Hadise günü tartıştık. Ailemle tanıştırabilmek için üniversiteyi okuyup sağlam yere otursun istedim” dedi. Sanık, Ayşe Özgecan’ın ellerinden kaydığını ve kurtaramadığını söyleyince baba Kenan Usta, “60 kiloluk bir kızı mı tutamadın?” diye reaksiyon gösterdi.

Olay, geçen Yıl 5 Şubat günü İncivez Mahallesi Yavuzkent Sitesinde meydana geldi. Teze nazaran 28 yaşındaki Ayşe Özgecan Usta, erkek arkadaşı Bartu C.A.’nın yanına geldi. Teze nazaran Özgecan ehil ile erkek arkadaşı ortasında evlenme konusunda tartışması çıktı. Tartışmanın devam etmesi üzerine genç kız, 8’inci kattaki dairenin terasından düşerek hayatını kaybetti.

Emniyetteki süreçlerinin akabinde Zonguldak Adliyesi’ne sevk edilen Bartu C.A. hakkında mesken mahpusu ve isimli denetimle Yurt dışı çıkış yasağı kararı verildi.

Yeterli dikkati göstermediği gerekçesiyle 6 yıla kadar mahpus talebi

Savcılık intihar teşebbüsünde bulunma ihtimaline karşı kâfi dikkati göstermediği gerekçesiyle sanık Bartu C.A: ‘nın ‘taksirle vefata neden olma’ kabahatini işlediğini belirterek hakkında 2 yıldan 6 yıla kadar mahpusla yargılanmasını talep etti. İddianamede, sanığın Hadise tarihinde 21 aydır Birlikte olduğu kız arkadaşı Usta’nın evlilik tartışmasının akabinde intihar teşebbüsünde bulunabileceğini öngörülebileceği, lakin tartışmayı sürdürdüğüne yer verildi.

İddianamede ‘Kendimi atacağım’ diyerek Usta’nın terasa çıktığı fakat sanığın Çabucak akabinde terasa gitmediğine dikkat çekildi. Savcılık, sanık Bartu C.A. hakkında yaşanan olayın gerçekleşmeden Evvel kâfi dikkati göstermediği gerekçesiyle ‘taksirle vefata neden olma’ kabahatini işlediğini belirterek 2 yıldan 6 yıla kadar mahpusla yargılanmasını talep etti.

Ev hapsine çarptırılan sanık Bartu C.A.’nın bir müddet sonra tutuksuz yargılanmasına karar verildi.

“Üniversite okusun, daha sağlam temellere bassın istedim”

Zonguldak Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanık Bartu C.A. duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Olayda hayatını kaybeden Ayşe Özgecan Usta’nın anne, baba ve kardeşi ile taraf avukatları da duruşmada Amade bulundu. Mahkeme; Ayşe Özgecan Usta’nın 8. kattan ve 26 metre yükseklikten düşerek hayatını kaybettiği, uzunluğunun 1.65 olduğu yaklaşık olarak 60 kilogram tartısında olduğu, otopsi raporunda tırnaklarında sanık Bartu C.A.’nın DNA örnekleri bulunduğu, olaydan Evvel kırıldığı tez edilen cep telefonun şifrelerinin kırılamadığı münasebetiyle da inceleme yapılamadığına yer verdi.

Ayşe Özgecan ehil ile iki yıllık birlikteliklerinin olduğunu anlatan sanık Bartu C.A., Hadise anını anlattı. Kız arkadaşı Özgecan’ın evlenmek istediğini hatırlatan sanık, kendisinin ise evliliğin uzun vadede olabileceğini söyledi. Yaşanan münakaşa üzerine meskenden gitmek istediğini fakat sokağa çıkma yasağı olduğu gerekçesiyle gitmemesini söylediğini anlatan sanık şöyle dedi:

“Suçlamayı kabul etmiyorum. Özgecan 2 yıllık kız arkadaşımdı. Daimi birbirimize gelir giderdik. Hadise gününden iki gün Evvel geldi. Annesiyle tartışmıştı. Annesine Fazla değer veriyordu. O tartışmadan dolayı Fazla etkilenmişti. Bende yanına gelmesini söyledim. birlikte tatile gideriz dedim. 2 Şubat günü yanıma geldi. Hadise günü sabahtan ben konuttan çıktım. Akşam mangal yakarız dedim. Tekrardan saat 20.40 sıralarında meskene geldim. Balkonda sofra kurduk. Müzik söyledik. Bir şeyler içtik. Toparlanıp içeriye geçtik. Evlenmek istediğini söyledi. Evliliğin uzun vadede olacağını söyledim. Evlilik mevzularında agresifti. Benle tartışmaya başladı. Konuttan gideceğini söyledi. Sokağa çıkma yasağı vardı. Kendisinin gitmemesini söyledim. Kapıyı kilitledim. Daimi sakinleştirmeye çalıştım. Ben koltukta otururken salonda devinim halindeydi. Sonlu olduğu için üzerine de düşmedim. Süratle balkona gitti. Ortadan 3 saniye kadar mühlet geçmiştir. Teras kapısı açıktı. Süratli bir biçimde ‘kendimi atacağım’ deyip çıktı. O denli bir devinim beklemiyordum. Yurt dışı, Yurt içi tatil yaptık. ‘Kendimi atacağım’ diye hiçbir telaffuzda bulunmadı. Bir anda süratli biçimde dışarıya çıktı. Anında müdahale ettim. Kollarından tuttum. Aklıma yardım istemek geldi. Alt kat komşuma çağırdım. Yardım etmesini istedim. Elimden gelen çabası yaptım. İpler vardı. Alt kat komşu ipleri kesti. Merhum ‘beni üst çek’ dedi. Ellerimin ortasından kayıp gitti. Bu türlü bir olayın olabileceğini kestiremedim. Kendisini seviyordum. Daha sağlam temellere bassın istedim. Kendisi de ayaklarının üzerinde dursun istedim. İdadi imtihanlarına hazırlanıyordu. Pırlanta reklamı çıktığında bana bir pırlanta bile almadın dedi. Ufak bir gerginlik yaşadık. Sonrasında barıştık. Ailemle kaynaşabilmesi için mesleği olsun istedim. Daha sağlam yerlere otursun istedim birtakım şeyler. Bu daha sonra benim önüme gelmesin istedim. Eğitim, durum olarak düşündüm. Üniversite mezunu, mesleği olsun ki ailemle tanıştırdığım Vakit ailemle daha sağlam tabana otursun istedim. Tahsil, Uğraş üzere bu halde. Hakikaten Fazla uygun kalpli bir kızdı.”

“Kızımın kaygısı; Ebeveyn ve babasıyla tanıştırmaması ve ona değer vermemesiydi”

Sanıktan şikayetçi olan Ebeveyn Filiz Tandoğan ise kızının evlenmek istediğini söyleyerek kızının Bartu C.A.’yı 5 Yıl bile bekleyebileceğini lakin sanığın kızına evlilik konusunda net bir şey söylemediğini anlattı. Kızının evlilikle ilgili hiçbir talebine yanıt alamadığını öne süren Ebeveyn Filiz Tandoğan, “Bana ‘Anne ben Bartu ile barıştım. Ona da Fazla Önemli olduğumu yaşımı aldığımı ve evlilik düşünüyorum’ dedi. Kızımın tahsilinden bahsediyor o Vakit kızımı bıraksaydı. neden iki yıla yakın birlikte oldu. En nihayet Ağustos ayında evlilik konusunu tartıştılar küstüler. tekrar beyefendi geldi, kızımı kandırdı. Kızımın yalnızca sıkıntısı Ebeveyn ve babasıyla tanıştırmaması ve ona değer vermemesiydi” diye reaksiyon gösterdi.

“Kapıyı kilitleyince olayın fitilini ateşlemiş”

Baba Kenan ehil ise yaşananların bu noktaya gelmesindeki sebebin kızının meskenden ayrılmak istemesine Karşın sanığın kapıyı kilitlemesi olduğunu söyledi. Sanığın kapıyı kilitleyerek kızını alıkoyduğunu bunun da iddianamede yer alması gerektiğini söyleyen Baba Kenan Usta, şöyle dedi:

“Benim kızım liseden ayrıldı. Aleni İdadi için ben kaydettim. 9 puanı kaldıydı. Üniversiteye gideceğini söyleyince ‘İstediğin kursa yollarım’ dedim. Oturduğu konutu ben almıştım. Her ay nizamlı olarak elektrik, doğalgaz ben ödüyordum. Kesim modül harçlık veriyordum. Üç taraftan da Nakit alıyordu. Ağabeyi ve annesinden de takviye oluyordu. On on beş günde bir gittiğimde ağır materyallerinin marketten hepsini alırdım. Kızımın Tüm arkadaşları şahitlik yapabilir. Biz evlatlarına düşkün bir aileyiz. Varlıklı değilim fakat geliri olan birisiyim. Sanık palavra söylüyor. birlikte aldık dediği telefonu kızıma kredi çektirip almış, taksitlerini hala oğlum ödüyor. Seven insan delikanlı olur. Sanık yalancıdır, alıkoymanın da belgeye eklenmesini istiyorum. Bu Şahıs kızımı alıkoymuş. O hırsla kızım da tırabzanda dikilmiştir. Ateş fitillenince o hırsla kendini atacağını söylemiş. tedbir de almadı. Daha oturuyormuş. latife yaptı. Bırak latife yapıyorsa gitsin. Bu işin latifesi mı olur? Sokağa çıkma yasağı vardı. Tahminen ceza yiyecekti en azından ölmeyecekti. Yada madem kızım Fazla sinirliymiş neden bir otele bırakmamış, neden gitmesine müsaade vermemiş. Kızım tahminen konuttan çıkıp gidecekti, polise sığınacaktı. Polis halinden anlayacak, Yardımcı olacaktı. Gitmesine müsaade vermeyince fitilin ateşlendiğini ve olayın bu noktalara geldiğini düşünüyorum. Kızımın üniversite tahsili yapmasını istiyor. Kızım kendisini 5 Yıl bile bekleyebileceğini lakin kızıma evlilikle ilgili net hiç bir şey söylemiyor. Daimi sağlam taban diyor. Şu Lahza benim bastığım taban sağlam. Kızım 28 yaşındaydı, üniversiteyi de kayıt olsa bir 5 Yıl daha bekleyecek miydi?”

Bunun üzerine sanık palavra söylemediğini Anlatım ederek “Hayır telefonu ben kırmadım. Özgecan kırdı” diyerek suçlamaları kabul etmedi.

“Balkondan bir insanın aşağıya sarktığını gördüm”

Duruşma şahitlerin dinlenmesiyle devam etti. Şahitlerden S.G., “O akşam işyerinden gelmiştim. Uyudum, 23.00 üzere uyandım. 00.15 üzere yukarından ağlama sesleri geldi. Kendi kendime söylendim Tekrar hengame ediyorlar dedim. Mutfaktan su içmeye gittim. Terastan sesler duymaya başladım. O gün Fazla rüzgarlıydı hava balkona meyveleri almaya çıktım. Balkondan sol köşeden bir insanın aşağıya gerçek sarktığını gördüm. Kedimiz düşmesin diye balkonu balık ağı ile kaplamıştık. Üste bakamadım. Görünce bağırdım ‘Siz düzgünce zıvanadan çıktınız’ dedim. Bartu bana ‘Abla eşini üst gönder, tutamıyorum’ dedi. Bende eşimin işte olduğunu söyledim. Ağları kesmemi söyledi. Ben ağları keserken Bartu’nun da Özgecan’ı tutmaya çalıştığı Daimi yardım istediğini duydum. Ellerinden kurtulma sesini duydum bu sırada kız aşağıya düştü. Bir mühlet ben aşağıya bakamadım. Kendime de gelemedim. Bartu bunun üzerine “Allah’ım nasıl dayanacağım buna’ diye bağırıyordu” dedi.

Ayda bir isimli Denetim haftada ikiye çıkartıldı

Avukatı sanık Bartu C.A.’nın duruşmadan bağışık tutulmasını talep etti. Lakin bu talep reddedildi. Mahkeme keşif talebinin kabulüne karar vererek önümüzdeki günlerde keşif yapılacağını açıkladı. Sanığın ayda bir uygulanan isimli Denetim kararlarının haftada bir uygulanmasına karar verildi. Mahkeme, sanığın Hadise günü geriye dönük alkol promil oranının belirlenmesine karar verdi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

“Keşif talebimiz kabul edildi”

Olayda hayatını kaybeden kızı Ayşe Özgecan Usta’nın üzerine araç aldığını, satın aldığı konutu de kızına verdiğini anlatan baba Kenan Usta, şöyle dedi:

“Mahkemenin tavrından Dolayı hafif bir tavrımız var. Oldukça bir mesken mahpusunda kalmış. Sonra kaideli salıverilmiş. İsimli Denetim formunda. Ayda bir kez isimli Denetim vermişler. Şu andaki mahkememizin tavrı bizi biraz da olsa şad etti. Devamını diliyoruz. Alıkoyma talebimizi düşünelim dediler. Keşif istedik kabul ettiler. Evvelki savcı bunların hiçbirini kabul etmiyordu. öteki ek iddianame talebimizi de düşüneceklerini söylediler. Bu bahiste Çok diyecek bir şeyimiz yok. şahıs o denli bir İzah yaptı ki güya bizim kızımızı almış beslemiş, okutmuş, tanıştıktan sonra Aleni liseye gitmiş. Paralarını vermiş. Benim kızım kendisiyle tanışmadan Fazla Evvel Aleni liseye kaydolmuştu. nihayet 9 puanı vardı. Sonra tamamlayıp üniversiteyi okuyacağını söylüyordu. Ben babasıyım kirada oturuyorum. Ben babasıyım kirada oturuyorum. Kızım satın aldığım meskende oturuyor. konut sahibi kapısına gidip kirayı artıracağını söylemesin diye. Kızımı rahatsız etmesin diye Fazla sorunlu dönemimde kredi çekerek kızıma mesken aldım. Kızımın altındaki otomobil kendim kullandığım araçtan daha lükstü. Bunları sağladık biz çocuğumuza. Lakin biz güya Ebeveyn baba olarak kızımıza bakmamışız üzere söylüyor.”

“Madem kendisi bakıyordu da kızım neden kredi çekmiş”

Kızının sanık Bartu C.A. ile birlikteyken 5 bin TL kredi çektiğini hatırlatan baba Kenan Usta, “5 bin lira kredi çekmiş. Telefon alınmış. Madem maddi olarak takviyelerini sunuyordu da niçin ödemedi. Niçin ‘çekme ben veririm’ demedi. Bizim haberimiz olsa ben zati kendisine yeni telefon almıştım. Onu istemişti halbuki sonra beğenmemiş. Öbür bir telefon alabilmek için kredi çekmiş. Vatandaş madem o kadar niçin telefon almamış. Benim kızım istediğinde beğendiği telefonu anında gittim aldım. Kendisi güya kızıma Amel kuruyor, her şeyi yapıyor bir telefonu mu alamıyor? Ben sevgilime Amel kuracağım, okutacağım bir telefon ne olur ki? Bu kadar palavralar üzerine heyeti düzey var” diyerek reaksiyonunu sürdürdü.

“Kızımın telefonu kırılmış vaziyette bulundu”

Kızının kredi çekerek aldığı telefonun kırık bir vaziyette olaydan sonra odada bulunmasını hatırlatan baba Kenan Usta, “Evde telefon kırık bulunuyor. Bir gün sonra bulunuyor. ‘Özge kırdı’ diyor. Özge o telefonu kırdıktan sonra yatakla duvarın ortasına atıyor. Hangi mantık? Yüzde Çehre orada bir kanıt vardı. Bu model telefonun şifresinin kırılamayacağını, tahminen de şifreyi bu da biliyordu. Şifreyi değiştirdi, kırdı kanıt olmasın diye” dedi.

“İnsan sevdiği ölünce başından ayrılmaz”

Kızına Armağan ettiği telefonun sanık Bartu C.A.’nın cebinden çıktığını söyleyen baba Kenan Usta, “Diğer telefonu bunun cebinde bulunuyor. Giderken şahidin dediği Hadise yerinden gidiyormuş, polis tutmuş ‘Nereye gidiyorsun’ demiş. Bakın o vaziyete bırakıyor gidiyor. İnsan sevdiğini ölünce başından ayrılır mı? ayrılmaz. İnşallah hakime hanım ile savcı beyefendi bu palavralara inanmaz. Trafik kazasını bırakıp Örnek veriyorum. Halil Sezai denen sanatçı komşusuyla arbede ettiği için tutuklu yargılandı. Bizim olayda meyyit var. Savcı beyefendi tutuklamadı. Ne hikmetse” formunda konuştu. – ZONGULDAK

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir