2023 öğretmenler günü ne zaman ,öğretmenler günü tatil mi? Öğretmenler günü nedir, Türkiye’de ilk ne zaman kutlandı?

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Kas 21, 2022 Yorum Yok

Öğretmenler Günü‘nde öğretmenine İkram almak yahut Tebrik yapmak isteyen milyonlarca Talebe Öğretmenler Günü tarihini araştırıyor. Öğretmenler için kutlanan bu Özel gün 1981 yılından beri ülkemizde kutlanmaktadır. Pekala, bu Yıl öğretmenler günü ne vakit? Türkiye’de birinci ne Vakit kutlandı? Ayrıntılar haberimizde.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ TATİL Mİ?

Her Yıl 24 Kasım günü kutlanan Öğretmenler Günü resmi tatiller takvimi içerisinde yer almıyor. Ayrıyeten 24 Kasım 2022 günü kutlanacak Öğretmenler Günü bu sene Perşembe gününe denk geliyor.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ BİRİNCİ NE Vakit KUTLANDI?

Türkiye’de her sene 24 Kasım, Öğretmenler Günü kutlanıyor. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Öğretmenler Günü ülkemizde 1981’den beri 24 Kasım’da kutlanıyor.

Atatürk’ün 100. doğum Yıl dönümü olan 1981’de onun “başöğretmen” oluşunun Yıl dönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi.

Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Tebrik Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ NEDİR?

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için Türlü aktifliklerin düzenlendiği bir Tebrik günüdür. Türkiye’de her Yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür.

Pek Fazla ülkede 1994’ten beri her Yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası özel Konferansı”‘nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”‘ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir