2023 Anneler günü ne zaman? Anneler günü nedir, Anne ve Annelik kavramı nedir?

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Kas 17, 2022 Yorum Yok

Her Yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü‘nün 2023’de hangi tarihe denk geldiğini merak eden vatandaşlar, 2023 Anneler Günü hakkında araştırma yapmaya devam ediyor. Pekala, Anneler Günü ne Vakit kutlanacak? Anneler günü nedir, Ebeveyn ve annelik kavramı nedir? Ayrıntılar haberimizde…

ANNELER GÜNÜ NE VAKİT?

Anneler Günü hazırlıkları her Yıl olduğu üzere 2023 için de günler öncesinden başladı. Ülkelere nazaran Tebrik tarihleri değişen bu manalı gün, Türkiye’de mayıs ayının ikinci haftasının pazar günü kutlanıyor. Bu Özel gün istikbal Yıl 14 Mayıs 2023 tarihinde kutlanacak.

ANNELER GÜNÜ NEDİR?

Anneler Günü, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde anneler onuruna kutlanan, annelerin hayatımızdaki rollerini tanımak ve takdir etmek için ekstra Özel bir Çaba sarf edeceğimiz Değerli ve manalı bir gündür. Bu günün kutlamaları çoklukla Ebeveyn figürünün yanı Dizi anneanneler, Aka büyükanneler, üvey anneler üzere kuşaklar uzunluğu uzanır.

ANNE VE ANNELİK KAVRAMI NEDİR?

Ana ya da anne, bir çocuğu doğuran, bakımını üstlenen yahut kendi doğurmadığı bir çocuğu evlat edinen ve bakımını üstlenen bayandır. Annelik, yavrusuna karşı gösterdiği şefkat, İlgi ve hislerinin bütününe verilen isimdir. Anne, Özellikle çocuğun yetiştirilmesinde Temel toplumsal rolü yerine getirir ve yaşaması için gayret ve şefkat gösterdiği varlığa kaç yaşında olursa olsun her Vakit birinci günkü üzere şefkat ve müdafaacı hislerle yaklaşır.

ANNELER GÜNÜ TARİHÇESİ

Anne ve annelik olgusunu onurlandıran şenlikler, kutlamalar Fazla eski vakitlere dayanır. Anneler Günü’nün nereden ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet bulunmakla Bir arada köklerinin üç farklı aktiflikten geldiği bilinmektedir.

Bunlardan birincisi, tarihi kaynaklara nazaran Yunan mitolojisinde Zeus’un annesi Rhea için ilkbaharda kutlamalar yapıldığı ve bunun yanında payen geleneklerine nazaran ilkbaharda tabiatın yine canlanması kutlanıyor. Eski Romalılar da, Hz. İsa’nın doğumundan yaklaşık 250 Yıl Evvel bir anne tanrıça olan Kybele’nin onuruna Hilaria isminde bir bahar şenliğini kutladılar.

Hristiyanlıkta ise Paskalya devrinde, 40 gün boyunca hayvansal besinleri yememek kaydı ile tutulan oruç yani ‘Lent’in dördüncü pazarında anneler için Özel bir kutlamayı görmek mümkün.

ABD’de ise Anneler Günü’nün kaynağını bayan hareketleri oluşturdu. Amerika Birleşik Devletleri’nde tesirli bir muharrir ve Şair olan Julia Ward Howe 1870’de Boston’da kuvvetli bir Anneler Günü Bildirisi yazdı ve Anneler Günü’nde resmi tatil ve kutlamaların ilan edilmesini istedi. Julia’nın bu fikri Aka İlgi gördü lakin bu isteğini hayata geçiremedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir