111 yıl önce batan Titanik’in enkazı ilk kez görüntülendi

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 17, 2023 Yorum Yok

1912’de birinci seferini yaptığı sırada Atlantik’te bir buzdağına çarparak batan dünyanın en Ünlü gemi enkazı Titanik, Magellan isimli şirket tarafından dijital tarama prosedürüyle görüntülendi.

BBC’de yer Meydan habere nazaran Titanik analisti Parks Stephenson, ‘Gemi hakkında hala cevaplanması gereken sorular olduğunu’ söyleyerek, yeni imajlar için “Titanik’in kıssasını spekülasyonlara değil, ispata dayalı araştırmalara yöneltecek Aka bir adım” diye konuştu.

700 BİNDEN Çok MANZARA ÇEKİLDİ

1.500’den Çok insanın hayatını yitirdiği ve enkazına lakin 73 Yıl sonra; 1985’te ulaşılabilen Titanik, o vakitten beri sualtı araştırmacılarını cezbetti. Magellan isimli şirketin yeni bir belgesel hazırlığı içinde olan ‘Atlantic Productions’ için yaptığı dijital taramayla elde edilen imgelerle, Titanik birinci Sefer tam olarak gözlenebildi.

200 saatten Çok bir gayretle santim santim incelenen enkazda dalgıçlar, geminin her açıdan 700 binden Çok imajını çekti ve 3 boyutlu canlandırması oluşturuldu.

“ENKAZA ziyan VERMEMEK İÇİN HİÇBİR ŞEYE DOKUNMADIK”

Magellan şirketinden Gerhard Seiffert, bunun şimdiye kadarki en Aka sualtı tarama projesi olduğunu söyleyerek, “Neredeyse 4 bin metre derinde çalıştık ve enkaza ziyan vermemek için hiçbir şeye dokunmadık” diye konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir