10 yaşındaki minik Ecrin ilmek ilmek kilim dokuyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Kas 18, 2022 Yorum Yok

10 yaşındaki minik Ecrin ilmek ilmek kilim dokuyor

Unutulmaya Çehre tutmuş Kilim dokumasını minik elleriyle dokuyor, Okul harçlığını çıkarıyor

ŞIRNAK Şırnak’ın Uludere ilçesinde hayat Uzunluğu Öğrenme Projesi ismi altında Kamu eğitim bünyesinde kaymakamlık dayanağıyla açılan mahalle ortası kilim kursları 10 yaşındaki Ecrin Ürek’in, İlgi odağı oldu. Annesinin ehil öretici olduğu kursta kursiyer olan mahalledeki bayanlarla Bir arada kursa giden Ecrin, yetişkin bir kursiyer üzere ilmek ilmek kilim dokuyor.

Uludere ilçesinde Kamu eğitim merkezi bünyesinde açılan hayat Uzunluk Öğrenme Projesinde açılan kurslar vatandaşların vakitlerinin kıymetlendirme yeri olarak İlgi görüyor. Bu ilgiyi gösterenlerden biri de 10 yaşındaki Ecrin Ürek oldu. Ürek, ehil öğretici olan annesiyle kursa giderek atölyede yapılan işe merak uyandırıp İlgi göstermeye başladı. Hayali çocuk tabibi olmak olan Ecrin Ürek, birinci kilimini 30 günde bitirdi.

İlk kilimini Hatıra olarak saklayan minik Ecrin yeni yapacağı kilimleri satarak Okul harçlığını çıkarmayı hedefliyor. Ürek, “Kilim dokumayı Fazla seviyorum. Yaz tatilinin başında kilim dokumaya başladım, dokumayı annem öğretti. Öğretmesini kendim talep ettim, kilim dokumak istiyordum bir evvel. Kursa geldiğimde bütün kursiyerler kilim dokuyordu. Bende Fazla istiyordum; yaz tatilinde kilim dokumayı öğrenmek istediğimi anneme söyledim. Annemde bana kilim dokumayı öğretti. Şimdiye kadar bir kilim bitirdim. Yeni başladığımı da yarıladım. Kilim dokumak hobim, birinci kilimimi 30 günde bitirdim. Büyünce çocuk tabibi olmak istiyorum” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir