10 Kasım’da sağlık ocağı açık mı? 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde hastaneler, sağlık ocakları açık mı?

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Kas 09, 2022 Yorum Yok

10 Kasım günü, Türkiye Devletinin kurucusu olan Aka kumandan ulu başkanımız Mustafa Kemal Atatürk ismine düzenlenmekte olan Ulusal çapta bir yastır. Pekala, 10 Kasım‘da sıhhat ocağı Aleni mı? 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde hastaneler, sıhhat ocakları Aleni mı? İşte ayrıntılar haberimizde…

10 KASIM’DA SIHHAT OCAKLARI AÇIK MI?

10 Kasım günü, Türkiye Devletinin kurucusu olan Aka kumandan ulu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk ismine düzenlenmekte olan Ulusal çapta bir yastır. Bu yüzden de 10 Kasım günü resmi tatil değildir ve ulaşım araçları da o gün fiyatsız olarak çalışmamaktadır.

Sağlık ocakları çalışma sistemlerine devam etmektedir.

10 KASIM’IN mana VE ÖNEMİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata veda ettiği gün olan 10 Kasım, her asene Çeşitli etkinliklerle anılır. 1938 yılı 10 Kasım günü saat 9’u 5 geçe ortamızdan ayrılan Atatürk’ün vefatı, milyonlarca Türk vatandaşının yanı Dizi bütün dünyada yankı uyandırmıştır.

Sağlık durumu berbata giden Atatük’e 1938 yılı başlarında siroz teşhisi konuldu ve Avrupa’dan tabipler getirildi. Lakin tedaviler Sonuç vermedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı saat 09:05’te İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Naaşı Aka bir merasimle Ankara’ya uğurlandı ve Atatürk 21.11.1938 günü Ankara’da Aka bir merasimle Ankara Etnografya Müzesi’ndeki süreksiz kabrine konuldu. 15 Yıl sonra da 10 Kasım 1953’te kendisi için yaptırılan Anıtkabir’de toprağa verildi.

Her Yıl olduğu üzere bu yılda 10 Kasım günü saat 9’u 5 geçe Mustafa Kemal Atatürk anılacak.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ortamızdan ayrılışının 83. yılı. Ülkemizde ise bu Kıymetli günde Atatürk hürmetle anılacak. Ülkemizde her gün bu tarihlerde etkinlikler düzenlenir. Bu Kıymetli gün/hafta ise Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına düzenlenen; onun yurtseverliği, inkılap ve prensiplerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk’ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk’le ilgili sinemaların gösterildiği haftadır.

Saat 9’u beş gece ülke genelinde sirenler çalınır; trafikteki otomobiller durur ve 4 dakika korna çalarak anma aktifliklerine dayanak verirler. Okullarda resmi bölgelerde merasimler düzenlenir; siyasi büyükler ve bireyler Anıtkabir’e bu günde akın ederler. diyar genelinde millet Meclisi dış bütün bayraklar bu günde yarıya indirilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir