10 Kasım resmi tatil mi, Okul Mevcut mı? Atatürk’ü Anma Günü 10 Kasım tatil mi ve hangi güne denk geliyor?

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Kas 01, 2022 Yorum Yok

10 Kasım tatil mi 2022 sorusu gündemdeki yerini aldı. öğrenci ve çalışanların gündeminde yer almaya devam eden resmi tatiller takvimi okulların, kargoların, bankaların, noterlerin ve daha birçok halk kurumunun çalışma saatlerini de etkiliyor. Yılsonuna yaklaşılırken 10 Kasım resmi tatil mi, hangi gün, okullar tatil mi soruları Cevap arıyor. Pekala, 10 Kasım resmi tatil mi, Okul Mevcut mı? Atatürk’ü Anma Günü 10 Kasım tatil mi ve hangi güne denk geliyor? İşte ayrıntılar haberimizde…

10 KASIM RESMİ TATLİ Mİ?

10 Kasım resmi tatil değildir. 10 Kasım günü okullar ve halk kuruluşları Aleni olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan çalışma ve Amel takviminde 10-16 Kasım tarihleri ortasından Atatürk haftası sebebiyle Çeşitli anma merasimleri düzenlenmektedir.

ATATÜRK’ÜN nihayet YILLARI NASIL GEÇTİ?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı, Atatürk’ün hayatına dair bilgilerin yayımlandığı sayfada, nihayet yıllarını nasıl geçirdiği ele alınıyor;

Atatürk’ün birinci hastalık belirtisi 1937 yılında ortaya çıktı. 1938 yılı başlarında Yalova’da bulunduğu sırada, önemli olarak hastalandı. Buradaki tedavi Olumlu Sonuç verdi. Ama büsbütün güzelleşmeden Ankara’ya yaptığı yorucu seyahat, hastalığının artmasına Sebep oldu.

Bu tarihlerde Hatay probleminin gündemde olması da onu yormaktaydı. Hasta olmasına karşın, Mersin ve Adana’ya seyahate çıktı. Kızgın güneş altında askerî birliklerimizi teftiş edip tatbikat yaptıran Atatürk, Fazla yorgun düştü. ülkü edindiği ulusal dava uğruna kendi sıhhatini hiçe saydı. Güney seyahati hastalığının artmasına Sebep oldu. 26 Mayıs’ta Ankara’ya döndükten sonra tedavi ve istirahat için İstanbul’a gitti. Tabipler tarafından, siroz hastalığı teşhisi kondu. Deniz havası âlâ geldiği için, Savarona Yatı’nda bir mühlet dinlendi. Bu durumda bile ülke problemleriyle ilgilenmeye devam etti. İstanbul’a gelen Romanya hükümdarı ile görüştü. Bakanlar Heyeti toplantısına başkanlık etti. 4 Temmuz 1938’de Hatay Antlaşması’nın yürürlüğe girmesi Atatürk’ü Fazla sevindirip moralini düzeltti.

Temmuz sonlarına kadar Savarona’da kalan Atatürk’ün hastalığı ağırlaşınca Dolmabahçe Sarayı’na nakledildi. Lakin hastalığı durmadan ilerliyordu. O’nun hastalığını duyan Türk halkı, sıhhatiyle ilgili haberleri heyecanla takip ediyor, Tüm kalbiyle düzgünleşmesini diliyordu. Hastalığının ciddiyetini kavrayarak 5 Eylül 1938’de vasiyetini yazıp servetinin Aka bir kısmını Türk Tarih ve Türk lisan kurumlarına bağışladı.

Ekim ayı ortalarında durumu düzelir üzere oldu. Ancak, Fazla arzuladığı hâlde, Ankara’ya gelip cumhuriyetin on beşinci Yıl dönümü merasimlerine katılamadı. 29 Ekim 1938’de kahraman Türk Ordusu’na yolladığı bildiri, Başbakan Celâl Bayar tarafından okundu. “Zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan, her Vakit zaferlerle birlikte uygarlık ışıklarını taşıyan kahraman Türk ordusu!” kelamı ile Türk Ordusu’nun kıymetini belirtmiştir. Yeniden tıpkı iletide “Türk vatanının ve Türk’lük topluluğunun şan ve erdemini, dahilî ve harici her türlü tehlikelere karşı korumaktan ibaret olan vazifeni, her Lahza ifaya Amade ve hazır olduğuna benim ve Aka ulusumuzun tam bir inan ve itimadımız vardır” diyerek Türk Ordusu’na olan itimadını belirtmiştir.

Atatürk 1 Kasım 1938’de Türkiye Aka millet Meclisi’nin açılış merasiminde de bulunamadı. Hazırladığı açılış nutkunu Başbakan Celâl Bayar okudu. Atatürk bu nutkunda ülkenin imarı, sıhhat hizmetleri ve ekonomi hususlarındaki faaliyetleri açıkladı. Bundan Öbür eğitim ve kültür bahislerine da temas edip gençliğin ulusal şuurlu ve Çağdaş kültürlü olarak yetişmesi için İstanbul Üniversitesi’nin geliştirilmesi, Ankara Üniversitesi’nin tamamlanması ve Van Gölü civarında bir üniversitenin kurulması için çalışmaların yapıldığını belirtti. Türk Tarih ve Türk lisan kurumlarının çalışmalarından duyduğu memnuniyeti açıkladı. Ayrıyeten Türk gençliğinin kültürde olduğu üzere spor alanında da ülküsüne ulaştırılması için vücut Terbiyesi Kanunu’nun uygulamaya konulmasından duyduğu memnuniyeti belirtti. Atatürk, vefatına kadar memleket sorunlarından bir Lahza olsun Irak kalmamıştı.

Atatürk’ün hastalığı tekrar şiddetlendi. 8 Kasımda sıhhatiyle ilgili raporlar yayımlanmaya başlandı. Tüm memleketi tekrar derin bir hüzün kapladı. Her Türk’ün kalbi onun kurtulması dileğiyle çarpıyordu. Lakin, kurtarılması için gösterilen gayretler Sonuç vermedi ve korkulan oldu. Dolmabahçe Sarayı’nda 10 Kasım 1938 sabahı saat dokuzu beş geçe, insan için değişmez kanun, kararını uyguladı. Mustafa Kemal Atatürk ortamızdan ayrıldı.

Bu kara haberle, yalnız Türk milleti değil, Tüm dünya Yasa büründü. Büyük, Ufak Tüm devletler onun cenaze merasiminde bulunmak üzere temsilciler göndererek, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusuna karşı duydukları derin saygıyı belirten bildiriler gönderdiler.

16 Kasım günü Atatürk’ün tabutu, Dolmabahçe Sarayı’nın Aka Merasim salonunda katafalka konuldu. Üç gün üç gece, gözü İhtiyar bir insan seli ulu başkanına karşı duyduğu hürmet, minnet ve bağlılığını Anlatım etti.

Cenaze namazı 19 Kasım günü Prof. Şerafettin Yaltkaya tarafından kıldırıldı. On iki generalin omzunda sarayın Hariç kapısına çıkarılan tabut, top otomobiline konularak, İstanbul halkının gözyaşları ortasında Gülhane Parkı’na götürüldü. Buradan bir torpido ile Yavuz zırhlısına nakledildi. Aka Ada açıklarına kadar, donanmamız ve merasime katılmak için gelmiş olan yabancı gemilerin eşlik ettiği Yavuz zırhlısı cenazeyi İzmit’e getirdi. Burada Yavuz zırhlısından alınan cenaze, Özel bir trene kondu. Atalarına nihayet hürmet misyonlarını yapmak üzere toplanan halkın kalbinde derin bir hüzün bırakarak Ankara’ya getirilmek üzere devinim edildi. Atatürk’ün vefatı üzerine cumhurbaşkanı seçilen İsmet İnönü, Türkiye Aka millet Meclisi Lideri, bakanlar, Genelkurmay Başkam, milletvekilleri ile ordu ve devlet ileri gelenleri tarafından karşılanan cenaze, Türkiye Aka Mîllet Meclisi önünde hazırlanan katafalka kondu. Ankara halkı da onun cenazesi önünden hürmetle geçerek nihayet vazifesini yaptı. 21 Kasım 1938 Pazartesi günü, sivil ve askerî yöneticiler ile yabancı devlet temsilcilerinin Amade bulunduğu ve on binlerce insanın katıldığı Aka bir Merasim yapıldı. Daha sonra Atatürk’ün tabutu katafalkta alınarak. Etnografya Müzesinde hazırlanan süreksiz kabre kondu.

Türk milleti daha sonra, bu Aka beşere lâyık, Ankara Rasattepe’de bir Anıtkabir yaptırdı. 10 Kasım 1953’te Etnografya Müzesinden alınan Atatürk’ün naaşı Anıtkabir’e getirildi. Burada yurdun her vilayetinden getirilmiş olan vatan topraklan ile hazırlanan ebedî istirahatgâhına yerleştirildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir